Штучний супутник BlueWalker 3 затьмарив більшість зір для астрономів

Запущений минулого року супутник BlueWalker 3 виявився яскравішим за більшість зір на нічному небі. Астрономи провели масштабне дослідження світлового впливу супутника та визначили, що у певному положенні його яскравість порівняна з одними з найяскравіших зір — Проціоном і Ахернаром. Таким чином BlueWalker 3 загрожує роботі наземних телескопів, застерігають вчені. Про це розповіло видання Sky&Telescope з посиланням на дослідницьку статтю у Nature.

Сліди в нічному небі, залишені BlueWalker 3, отримані телескопом в обсерваторії Кітт-Пік. KPNO / NOIRLab / IAU / SKAO / NSF / AURA / R. Sparks

Сліди в нічному небі, залишені BlueWalker 3, отримані телескопом в обсерваторії Кітт-Пік. KPNO / NOIRLab / IAU / SKAO / NSF / AURA / R. Sparks

Чим астрономів стурбував супутник?

З ростом кількості запусків штучних супутників на навколоземну орбіту, астрономів турбує не лише космічне сміття, а і світлове забруднення нічного неба — апарати відбивають стільки світла, що заважають навіть космічним телескопам вести спостереження. Супутник BlueWalker 3, який відправили у космос як частину майбутньої мережі мобільного супутникового зв'язку, особливо стурбував науковців.

BlueWalker 3 є одним з найбільших зв'язкових супутників — його площа у розгорненому вигляді складає 64 квадратних метри, що потенційно означає ще більшу яскравість апарата. Виявити, наскільки небезпечним для спостережень є супутник взялася міжнародна команда з професійних вчених і астрономів-аматорів, які спостерігали за BlueWalker 3 з телескопів у Мексиці, Чилі, Новій Зеландії, Нідерландах і Марокко.

Супутник BlueWalker 3 у розгорненому вигляді. SpaceX

Супутник BlueWalker 3 у розгорненому вигляді. SpaceX

Що виявили дослідники?

Спостереження показали, що у повністю розгорненому вигляді BlueWalker 3 є навіть яскравішим, ніж раніше очікували астрономи. За шкалою видимих зоряних величин, де об'єкти з більшою яскравістю позначають меншим числом, яскравість BlueWalker 3 оцінили у 0,4 — таку ж яскравість мають одні з найяскравіших зір нічного неба Проціон та Ахернар.

Для порівняння, більшість супутникових угрупувань сьогодні мають яскравість у 4-6 за шкалою зоряних величин. При цьому Міжнародний астрономічний союз вважає, що яскравість штучних апаратів не має перевищувати 7 видимих зоряних величин — інакше це загрожуватиме роботі майбутньої обсерваторії імені Вери Рубін. Автори дослідження закликають розробників супутників звертати увагу на світлове забруднення, яке вони створюють, а астрономів — готуватися до ще більш складної обробки даних.

  • Компенсувати світловий вплив супутників може темне покриття. Його вже успішно випробували на супутниках Starlink Darksat.