Штучний інтелект допоміг 45-річному паралізованому через нейродегенеративне захворювання чоловікові знову заговорити. Для цього чоловікові вживили у мозок 256 електродів і фіксували його мозкову активність, коли він намагався заговорити. Далі цю активність аналізував штучний інтелект, і вже в перший день використання він досяг точності 99,6 відсотка та словникового запасу в 50 слів. Науковці підкреслюють, що це вперше нейроінтерфейсу вдалося досягти такої точності з таким коротким періодом навчання. Результати дослідження опублікували в журналі The New England Journal of Medicine.
Чим цей випадок відрізняється від інших?
Науковці і раніше випробовували такий метод для синтезу мови паралізованих людей — так жінці у США вдалося заговорити після інсульту. А учасник цього дослідження втратив здатність говорити через рідкісне нейродегенеративне захворювання — бічний аміотрофічний склероз, на яких хворів також видатний фізик Стівен Гокінг. Завдяки системі синтезу мови нейроінтерфейс озвучував розпізнані слова голосом, схожим на справжній голос пацієнта до розвитку хвороби.
На другий день використання чоловіком інтерфейсу, штучному інтелекту вдалося досягти точності більше 90 відсотків і словникового запасу в 125 тисяч слів — це значно більше, ніж у попередніх експериментах. А подальше тренування допомогло йому досягти точності в 97,4 відсотка і зберігати її протягом восьми місяців після імплантації. Наразі чоловік може говорити зі швидкістю 32 слова на хвилину, а загальна тривалість говоріння склала 248 годин. Він спілкувався з близькими, друзями, лікарями, а також брав участь у відеоконференціях та писав електронні листи, пов'язані з його роботою.
- Ще одним способом спілкування для паралізованих людей є чипи Neuralink. В січні цього року такий чип вживили першому пацієнту, завдяки чому він зміг самостійно порухати курсором на екрані, а також — пограти в шахи онлайн. А нещодавно такий чип отримав другий пацієнт із травмою хребта.