Самотність викликала лише 6 з 56 хвороб, з якими її пов'язували

Самотність виявилася недостатньою причиною для виникнення більшості хвороб, з якими її пов’язували. Як виявилося у дослідженні, лише шість хвороб мали прямий причинно-наслідковий зв’язок із самотністю, зокрема депресія та зловживання психоактивними речовинами. Ще 24 з 56 досліджених хвороб виявилися пов’язаними з самотністю, але не спричиненими нею. Як вважають науковці, самотність може бути показником підвищеного ризику появи хвороби, навіть якщо не спричиняє її безпосередньо. Тому заходи зі зменшення відчуття самотності можуть знизити й частоту появи певних хвороб. Такі результати опублікували в журналі Nature Human Behaviour.

Самотність викликала лише 6 з 56 хвороб, з якими її пов'язували. GIPHY

Самотність викликала лише 6 з 56 хвороб, з якими її пов'язували. GIPHY

Чому вирішили перевірити зв’язок між самотністю та хворобами?

Науковці неодноразово знаходили зв'язок між самотністю, тобто відчуттям відлученості від соціуму, та різними захворюваннями: депресією, серцево-судинними захворюваннями й цукровим діабетом. Утім, більшість таких досліджень фокусувалася на доведенні існування такого зв’язку та силі його впливу на життя людей, а не на те, чи справді самотність є причиною хвороб. Тож тепер американсько-китайська команда науковців вирішила перевірити, чи є самотність причиною або просто маркером підвищеного ризику для більшості захворювань.

Як проводили дослідження?

Науковці проаналізували геноми майже 500 тисяч британців, чиї біологічні зразки збирали в межах дослідження UK Biobank. У середньому протягом 12,2 року за цими людьми спостерігали, збираючи дані про відчуття самотності та захворюваність на 56 різних хвороб. У самотніх людей підвищувався ризик 30 з цих хвороб, а найбільше — посттравматичного стресового розладу, депресії, тривожності, шизофренії та хронічного обструктивного захворювання легень.

Утім, коли науковці застосували модель машинного навчання, яка аналізувала геном людей і шукала причинно-наслідкові зв’язки між самотністю та різними хворобами, лише шість виявилися спричиненими самотністю. Серед них було порушення функції щитоподібної залози — гіпотиреоз, а також астма, депресія, зловживання психоактивними речовинами, апное уві сні та втрата слуху. В інших же випадках 79 відсотків зв’язків між самотністю та хворобами пояснювали інші фактори: соціально-економічні фактори, ставлення людини до власного здоров’я, наявність симптомів депресії та супутніх захворювань.

Чим нові знання допоможуть самотнім людям?

Хоча самотність безпосередньо причетна лише до шести захворювань, зменшення її проявів може знизити вплив супутніх факторів ризику, таких як вживання заборонених речовин, на розвиток певних хвороб. Це особливо важливо в умовах так званої «пандемії самотності», яка виникла ще у 2010-х роках і погіршилася після локдаунів через ковід. Разом з тим, важливо розуміти, що самотність є не єдиною причиною хвороб, і комплексно дбати про своє здоров’я.

Що ще науці відомо про самотність

🤝 Дослідження активності кори головного мозку показало, що самотність пов’язана зі зниженою активністю в ділянці, яка відповідає за формування довіри.

🧠 Крім того, самотність може безпосередньо впливати на роботу мозку, змушуючи людей більше розмірковувати про минуле, майбутнє або просто мріяти.

👨‍💼 А британські дослідники довели, що самотність підвищує ризик стати безробітним, тож роботодавцям варто краще дбати про те, щоб їхні працівники почувалися залученими в колектив.

📖 Про те, чому люди у період свят можуть почуватися більш самотніми, ніж в інші дні року, розповідаємо у нашому матеріалі «Чому ми почуваємося самотніми на новорічні свята і як з цим бути».