Самку дзьоборила помітили за догляданням померлого дитинчати

Самку дзоборила помітили за догляданням за вже померлим дитинчам, у поведінці якої вчені відмічають риси горювання. Хоч інші китоподібні демонстрували схожу поведінку раніше, серед дзьоборилів це спостереження перше, пише New Scientist із посиланням на статтю іспанських вчених у журналі Marine Mammal Science.

Самка дзьоборила торкається головою мертвого дитинчати. Gorka Ocio / Verballenas

Самка дзьоборила торкається головою мертвого дитинчати. Gorka Ocio / Verballenas

Як горювала самка дьоборила?

Незвичайну поведінку самки дзьоборила (Ziphius cavirostris) — маловивченого виду китоподібних — помітила група туристів, що відплила на кораблі на 21 кілометр від північного берега Іспанії. Тварина, яка сягала близько 5 метрів у довжину, плавала колами навколо мертвого дитинчати. Це був 2,5-метровий самець, що загинув не більш як два дні тому. Його мати кружляла в кількох метрах від його тіла, а потім торкнулася його голови своєю. Після цього кілька метрів проплила з ним на своїй спині та підняла його наверх, енергійно видихаючи.

Можливо, що самка не могла змиритися зі смертю дитинчати та намагалася підняти його до поверхні, заохочуючи вдихнути. Інші види китоподібних вчиняють так із новонародженими малятами, допомагаючи їм зробити перший вдих. Або ж вона не зрозуміла, що її син вже мертвий, вважаючи, що він лише нездужав, та перевіряла його стан. Автори статті зауважують, що самка дзьоборила була дуже виснаженою, із помітними ребрами. Схоже, що вона давно не їла і народження дитинчати могло теж негативно позначитися на її здоров'ї. Але невідомо, чи смерть її сина була пов'язана з її поганим станом.

  • Доглядання за померлими дитинчатами часто спостерігають і в приматів. Нещодавно ми писали, що за цією поведінкою у них стоїть прив'язаність самок до своїх дитинчат та недостатній досвід з ними у молодих особин. А іноді, як у випадку з самкою дріла Кумасі, все закінчується поїданням свого мертвого дитяти.