Мавпа з'їла свого померлого сина у чеському зоопарку

Мавпа Кумасі, яка живе у чеському зоопарку, поживилася тілом свого померлого сина, яке протягом двох днів до того постійно носила з собою. Дослідники припускають, що у такий спосіб самка могла збільшувати свої шанси на народження наступного здорового дитинчати. Рідкісний випадок канібалізму у приматів описали вчені Пізанського університету у журналі Primates.

Кумасі поїдає тіло свого мертвого сина. Grazia Casetta et al. / Primates, 2023

Кумасі поїдає тіло свого мертвого сина. Grazia Casetta et al. / Primates, 2023

Що сталося у зоопарку?

Самок приматів часто помічають за тим, як вони носяться з тілами своїх вже померлих дитинчат. Одне з досліджень пояснює це емоційною прив'язаністю до дитинчати та тим, що молоді, недосвідчені матері гірше розпізнають смерть. Водночас канібалізм серед приматів є рідкісним явищем. А проте, обидві форми поведінки помітили робочі сафарі-парку у чеському місті Двур-Кралове за самкою дріла (Mandrillus leucophaeus) на ім'я Кумасі.

24 серпня 2020 року вона народила дитинча, яке здавалося не зовсім здоровим, оскільки не трималося хутра матері й не досягало її сосків. А 2 вересня доглядальники виявили його вже мертвим, хоч і не змогли встановити причину загибелі. Протягом наступних двох днів Кумасі продовжувала носити дитинча із собою та доглядати за ним, не дозволяючи доглядальникам забрати тіло. Час від часу вона та інші члени її групи зазирали йому в очі, мабуть, зі сподіванням побачити в них відклик. Ввечері 3 вересня Кумасі останній раз помітили за доглядом за померлим сином, після чого вона вперше за весь цей час випустила його з рук, стрибнувши з гілки. Вже за 10 хвилин вона почала їсти мертве дитинча, починаючи з його голови та живота, поки майже повністю не з'їла.

Кумасі захищає мертве дитинча, тримаючи його на руках. Grazia Casetta et al. / Primates, 2023

Кумасі захищає мертве дитинча, тримаючи його на руках. Grazia Casetta et al. / Primates, 2023

Чому мати з'їла своє дитя?

Дослідники не можуть достеменно визначити причину канібалізму Кумасі. Але одним із припущень є те, що так вона поповнювала велику кількість витрачених на виношування й вигодовування дитинчати ресурсів. Завдяки цьому вона може швидше відновитися й отримати більший шанс успішно виносити й народити здорове дитя. Це підкріплюється й тим, що ніхто з групи не доєднався до трапези Кумасі.

Також дослідження припускають, що пожирання свого мертвого дитинчати допомагає матері розірвати з ним зв'язок, перешкоджаючи продовженню піклування про мертве тіло, щоб спрямувати енергію на продуктивнішу діяльність.

Ми також писали про перший зареєстрований випадок канібалізму у білоголових капуцинів, двох із яких застали за поїданням мертвого дитинчати самки з їхньої групи.


Фото в анонсі: Кумасі з тілом свого мертвого дитинчати. Grazia Casetta et al. / Primates, 2023