У самців риб японських медак виявили здатність спаровуватися в середньому 19 разів на день, але така поведінка не призводить до більшого репродуктивного успіху. Усе тому, що з кожним наступним спаровуванням у спермі самців медак стає менше сперматозоїдів, що зменшує шанс на успішне запліднення яєць. А оскільки самиці медак відкладають яйця лише раз на день, то частина з них втрачає шанс на успішне виведення потомства, що загрожує зменшенню генетичного різноманіття та розмірів популяції цього виду риб. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.
Як досліджували здатність риб до розмноження?
Науковці вивчали японських медак (Oryzias latipes), адже ці риби мають зовнішнє запліднення, тобто самець залицяється до самиці, вона відкладає ікру, яку самець потім запліднює. Самців медак поміщали в резервуари із самицями та спостерігали за їхньою шлюбною поведінкою. Як виявилося, самці неодноразово спаровувалися — від 4 до 27 разів на день.
Утім кількість сперми значно зменшувалася з кожним наступним спаровуванням, а в останньому досягала лише 0,5-6,3 відсотка від початкової кількості. Разом з цим знижувалася й частота успішного запліднення яєць, особливо після 10 спаровування. Ці результати показують, з якими викликами стикаються риби, що практикують зовнішнє запліднення. Вони можуть допомогти розробити ефективніші методи відновлення популяцій риб у живій природі, наприклад, через контроль співвідношення самців і самиць або перешкоджання повторним спаровуванням одного самця.
Що цікавого в розмноженні риб
🎣 Самці риб-груперів з архіпелагу поблизу Індії відмовилися від залицяння до самиць, коли зазнали впливу рибальства. Найбільше це зашкодило розмноженню молодих і недосвідчених самців.
😡 Відсутність конкурентів-самців зробила самців північноамериканських риб агресивними до самиць, причому агресія до самиць частіше була летальною, ніж агресія до самців.
🦞 А от риби з коралових рифів Тихого океану неочікувано ретельно подбали про потомство, з’їдаючи рачків-паразитів, які можуть призводити до смерті молодняку.