Риби з коралових рифів захистили потомство, з’ївши паразитів
Риби роду Acanthochromis, які водяться у коралових рифах Тихого океану, захистили своє потомство, з’їдаючи паразитичних кровосисних ракоподібних. Це унікальна поведінка, адже риби зазвичай не турбуються про своє потомство після вилуплення з ікри. Водночас науковці показали не тільки те, що ці риби дбають про потомство, але й що їхнє потомство моє кращі шанси на виживання, якщо батьки знаходяться поруч. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Наскільки сильно риби дбали про своїх нащадків?
Науковці вивчали поведінку дорослих риб Acanthochromis polyacanthus поблизу коралових рифів, помітивши поїдання ними паразитичних ракоподібних Gnathia aureamaculosa, які п’ють кров риб і знижують їхні шанси на виживання, особливо для молодих особин. Далі проводили експерименти в лабораторії, поміщаючи молодняк риб в акваріуми з паразитами у присутності батьків і без них.
Як виявилося, у присутності батьків в акваріумі з паразитами виживало 77 відсотків молодняку риб, тоді як без батьків — лише 25 відсотків. Дорослі особини в акваріумах активно поїдали ракоподібних, так що за 24 години живими залишалися лише 7,5 відсотка паразитів, порівняно зі 75 відсотками в акваріумі без дорослих. Але науковці поки не впевнені, чи є поїдання ракоподібних саме стратегією захисту потомства, чи дорослі особини риб просто харчуються паразитами. Разом з тим, чоловічі особини риб проводили до 83 відсотків часу, охороняючи потомство й активно переносячи молодняк у безпечні місця.
Такі результати показують невідому раніше захисну поведінку в риб, а також розкривають особливості екосистем коралових рифів. Можливо, це посприяє збереженню біорізноманіття коралових рифів і захисту їх від знищення.
Які ще способи захисту від паразитів існують
🥬 Відходи ріпаку та солоду, а також коров’ячий гній покращили врожайність салату, при цьому захистивши його від паразитичних нематод.
🪸 Раніше інший вид риб-мешканців коралових рифів помітили за одомашненням ракоподібних для удобрення їхніх ферм — це перший випадок одомашнення хребетними інших тварин, якщо не враховувати людину.
🐦 А от китайські руді горобці захистили свої гнізда від паразитів за допомогою листя полину. Утім поки невідомо, чи це осмислена стратегія, чи горобцям просто подобається запах полину.