Біологи помітили, що самці риб груперів, які зазнали впливу рибальства, вдвічі частіше залишали свої території і витрачали менше часу на залицяння за самицями. При цьому рибальство більше нашкодило тим самцям, які раніше не брали участі в нересті. Дослідники вважають, що такі зміни поведінки можуть знижувати репродуктивний успіх популяції в довгостроковій перспективі, хоча й допомагають рибам уникати вилову. Результати спостереження за рибами вони опублікували в журналі Biology Letters.
Наскільки сильно риболовля нашкодила розмноженню риб?
Дослідники вивчали вплив риболовлі на поведінку самців групера квадратнохвостого (Plectropomus areolatus) під час нересту в архіпелазі Лакшадвіп в Індії. Вони порівнювали поведінку риб на двох нерестилищах — одному, де ведуть активний вилов риби, й іншому, де риболовлю не практикують. Місця нересту є єдиною можливістю для груперів розмножуватись кілька разів на рік, але ця можливість може зникнути через рибалок, які полюють на риб під час нересту. Щільність популяції цих риб на місці вилову знизилася на 70 відсотків з 2013 року.
Виявилося, що на місці активного вилову самці, які раніше не брали участі в нересті, швидше тікали через наближення людини і довше не поверталися на свої території. Досвідчені самці поводилися більш ризиково на обох ділянках, але на місці вилову поверталися на свої території у 2,5 раза повільніше. Крім того, на ділянці з виловом самці витрачали майже вдесятеро менше часу на агресивну поведінку і більше на пильність, що може негативно впливати на вибір партнера самками.
Як ще діяльність людини шкодить рибам
🪸 Через спричинене глобальним потеплінням вибілення коралів риби з родини помацентрових покинули свої рифи-домівки, які стали менш розгалуженими і менш привабливими для риб.
🐠 А от рибам Перської затоки потепління зашкодило менше — всупереч очікуванням науковців, вони не зменшили свої розміри внаслідок нагрівання океану, а пристосували свій обмін речовин до нових умов.
🧬 А от відходи шахт нашкодили генетичному різноманіттю форелі у Великій Британії — усе тому, що пристосування до життя у забруднених водах зробило її генетично ізольованою від решти представників виду.