Самці плодових мушок дрозофіл знехтували фізичною небезпекою заради продовження залицяння до самок та подальшого спаровування. Це виявили, даючи самцям вибір між спаровуванням з самками та втечею від імітованої небезпеки. Як показало дослідження, за такий вибір відповідальна сигнальна сполука дофамін — він впливає на прийняття рішень мушками і схиляє їх до більш ризикової поведінки задля успішного розмноження. Про це повідомив портал Phys.org.
Як дофамін впливає на розмноження мушок?
Дослідники провели експерименти з самцями дрозофіл, створюючи тінь та імітуючи їм небезпеку від хижака під час залицяння до самок. Їхню мозкову активність фікували за допомогою двофотонної мікроскопії, яка дозволяє дослідити найглибші ділянки мозку, і кальцієвої візуалізації, яка допомагає вивчати окремі нейрони.
Як виявилося, за вибір між залицянням та втечею від небезпеки відповідає динамічний баланс сигнальних сполук серотоніну та дофаміну в мозку мушок. Ці сигнальні речовини по-різному впливають на поведінку мушок на різних етапах залицяння. Зокрема, на ранніх стадіях залицяння присутність загрози активує зорові нейрони LC16, які взаємодіють з нейронами, керованими серотоніном, спонукаючи мушок припинити залицяння і втекти від загрози.
Однак прогресування залицяння підвищує рівень дофаміну і це блокує нейрони LC16, знижуючи здатність мушки реагувати на загрозу і змушуючи її зосередитися на спарюванні. Науковці припускають, що такий механізм прийняття рішень може бути поширеним і в інших тварин, зокрема і в ссавців, і в людей, адже дофамінові та серотонінові нейрони присутні фактично у всіх тварин.
Чим ще дивує поведінка мушок
⚰️ У дрозофіл знайшли нейрони, пов’язані зі спогляданням мертвих родичів. Вони спричиняють ранню смерть мушок через порушення роботи гормону інсуліну.
🙅 У самців плодових мушок повторювані відмови самок викликали соціальний стрес, який змушував їх менше взаємодіяти одне з одним і робив більш вразливими до інших типів стресу.
😴 А щоб самки не спаровувалися з іншими самцями, під час спаровування самці вводили їм особливий пептид, який робив їх сонними.