Самці дрозофіл стикнулися із соціальним стресом після відмов самок у спаровуванні

Повторювані відмови самок у спаровуванні призвели до соціального стресу у самців дрозофіл — вони почали менше взаємодіяти одне з одним і при цьому ставали більш вразливими до інших типів стресу. Водночас досліди показали, що самці після відмов стають агресивнішими та мотивованішими добитися спаровування. За це виявилася відповідальною невелика група нейронів, залучена до агресії та винагород, зазначають автори у журналі PLOS Genetics.

Division of Research / Texas A&M University

Division of Research / Texas A&M University


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як виявили стрес через брак жіночої уваги у самців?

Дослідники Університету імені Бар-Ілана з колегами досліджували, що відбувається з тваринами, коли їм не вдається отримати очікувану винагороду. Для цього в дослідах вони порівнювали, як відрізняється стан самців чорночеревих дрозофіл (Drosophila melanogaster), які повторювано отримують відмову самок у спаровуванні через їхню несприйнятність, успішно спаровуються із готовими до цього самками та залишаються цнотливими через ізоляцію. З'ясувалося, що після повторюваних відмов самці проявляють стан фрустрації через соціальний стрес — вони постійно намагалися спаруватися з несприйнятливими самками, поводилися агресивніше та рідше взаємодіяли з іншими самцями. У такому стані вони гірше переносили інші види стресу, зокрема раніше помирали від голоду та оксидативного стресу. Відповідальними за механізм визначили нейрони, які є рецепторами до нейропептиду F — сполуки, яка залучена до реакції на стрес та винагороди і в інших тварин. Їхня активація призводила до меншої стресостійкості, подібно до провалів у спаровуванні, навіть у самців з покритою потребою розмноження. Це дослідження допоможе науковцям краще зрозуміти, як тварини реагують на стрес.

  • Між тим, самки дрозофіл здатні розмножуватися і без самців. Чорночеревим дрозофілам природно таке вміння недоступне, однак це виправило генетичне втручання. Ба більше, розмноження без самців передалося і донькам цих самок.