Самці дрозофіл змусили самок довше спати після спаровування

Аргентинські біологи з'ясували, що самці дрозофіл змінюють поведінку самок після спаровування таким чином, що ті просипають час доби, який найбільш придатний для розмноження. Імовірно, так самці перешкоджають повторному спаровуванню самки, підвищуючи свій репродуктивний успіх. Дослідження описане в журналі PLOS Genetics.

Дрозофіла чорночерева. Synthego

Дрозофіла чорночерева. Synthego

Що саме вчені вивчали на дрозофілах?

У багатьох видів тварин спаровування змінює поведінку. У плодових мушок дрозофіл (Drosophila), наприклад, самки стають менш зацікавленими у спаровуванні з іншими самцями, у них стимулюється імунна система, змінюються харчові вподобання, а ще — змінюються цикли активності й сну. Ці реакції науковці списують на те, що під час спаровування разом зі спермою самці передають самкам ще й статевий пептид (sex peptide), який активно впливає на різні аспекти їхнього організму.

Вчені з Національної науково-технічної ради Аргентини (CONICET) зацікавилися саме зміною активності самок мушок після спаровування. Вони припустили, що таким чином самці підвищують свій репродуктивний успіх, і їхнє дослідження це підтвердило.

Як спостерігали за особистим життям мушок?

Вчені розділили по різних контейнерах самців дрозофіл, незайманих самок і самок після спаровування, після чого стали спостерігати за їхньою активністю при типовому режимі освітлення 12 день:12 годин ніч. У цьому допомагала пристосована під потреби вчених система відеомоніторингу.

Спостереження показали, що самці та незаймані самки мають пік активності, який припадає незадовго перед вмиканням світла. Нічого такого не відбувалося з самками, які вже спарувалися. Вони продовжували спати, поки їх не заставало зненацька світло (це можна було зрозуміти з їхньої переляканої поведінки). І це було наслідком статевого пептиду, тому що коли науковці блокували рецептор до нього у статевих органах самки, то їхня активність була така, як і в незайманих самок. Сполука запускає сигнальний шлях, що веде до центральної нервової системи й змінює циркадні ритми.

Чим самцям корисні сплячі самки?

Раніше дослідники помітили, що пари дрозофіл із самки й самця особливо активні протягом ночі та незадовго перед сходом сонця, і цю поведінку пов'язали із залицянням та спаровуванням. Нездатність самки після спаровування синхронізуватися з цією активністю означає, що вона пропустить період залицянь і з меншою ймовірністю спарується з кимось іще. У такому разі в ній будуть сперматозоїди лише першого самця, а значить і потомство буде лише його. З іншого боку, самка збереже енергію для денного пошуку їжі та продукції і відкладання яєць (чим вони теж займаються активніше перший час після спаровування).