Самці ос-гончарів відбилися від хижаків геніталіями

Японські науковці описали у самців ос захисне пристосування проти хижаків, яке забезпечується геніталіями. Самці ос-гончарів A. gibbifrons жалять шипами на статевих органах райок, які їх намагаються з'їсти, змушуючи тих відмовитися від здобичі, йдеться у журналі Current Biology.

Райка відмовляється їсти самця оси, що жалить її геніталіями. Shinji Sugiura

Чому самців ос запідозрили у наявності бойових геніталій?

Як відомо, такі комахи як бджоли та оси мають захисний орган у вигляді жала, який дозволяє їм відваджувати нападників. Але оскільки це видозмінений яйцеклад, то вважалося, що самці у цих комах не можуть ефективно протистояти хижакам, хіба що імітувати зовнішнім виглядом і поведінкою небезпечних самок.

Нове дослідження науковців Університету Кобе свідчить, що уявлення про беззахисність самців ос хибне, принаймні щодо одного виду точно. Це стало зрозуміло після того, як одного з авторів ужалила оса-гончар Anterhynchium gibbifrons, точніше, її самець. Комаха болюче проколола палець двома шипами на геніталіях, подібно до ужалення самками, однак не виділила отруйних речовин. Спостереження за осами показало, що самці не користуються шипами під час спаровування тож вчені припустили, що це захист проти хижаків.

Демонстрація шипів на геніталіях самця A. gibbifrons. Sugiura, Tsujii / Current Biology, 2022

Демонстрація шипів на геніталіях самця A. gibbifrons. Sugiura, Tsujii / Current Biology, 2022

Наскільки ефективно протистояти хижакам геніталіями?

Потенційними хижаками для A. gibbifrons є райка японська (Hyla japonica) та жаба чорноплямна (Pelophylax nigromaculatus), тому науковці поміщали самців оси з цими амфібіями у лабораторних умовах. Хоча всі жаби успішно поласували осами, райки у 35 відсотках випадків відмовлялися від здобичі. Відтак дослідники зосередилися на тому, що ж змусило райок передумати.

З'ясувалося, під час нападу самці проколюють райок шипами на геніталіях та кусають їх мандибулами. Та усіх самців, яким науковці відщипнули геніталії пінцетом, райки зрештою проковтнули. Отже, саме статеві органи дають їм шанс уникнути поїдання, хоча цей захист не такий ефективний, як жало самок (у 87 відсотках райки відмовлялися їсти самок).

Дотепер зоологи розглядали статеві органи самців майже винятково у контексті їхньої взаємодії з самками, але це дослідження звертає увагу на їхню багатофункціональність. Автори вважають, що описане ними пристосування проти хижаків властиве й самцям інших видів ос, у яких наявні на геніталіях шипи.

Що ще ви могли не знати про ос:

🎭 оси можуть розпізнавати одне одного по «обличчю», подібно до людей

🦖 один із нещодавно описаний видів паразитичних ос назвали на честь Ґодзіли за вражаючі вміння пірнати

🟢 деякі паперові оси будуть гнізда, що яскраво світяться зеленим в ультрафіолетовому світлі

🩸 яйцеклад паразитичних ос надихнув учених на створення хірургічного інструменту нового типу для видалення пухлин і тромбів.


Фото в анонсі: Оса A. gibbifrons та райка японська. Sugiura, S., Tsujii, M. / Current Biology, 2022