Садові мурахи виявилися оптимістами у непередбачуваних ситуаціях

Чорні садові мурахи роблять оптимістичні прогнози, коли стикаються з неоднозначною інформацією, наприклад, запахом винагороди й покарання одночасно, ризикуючи йти на змішаний запах. Утім, якщо перед тестуванням піддати тварин удару струмом, вони стають більш песимістичними. Така поведінка мурах, що може вказувати на наявність у них емоційного стану, описана у дослідженні німецьких вчених, яке наразі опубліковане у вигляді препринта на сайті bioRxiv.

Unsplash

Unsplash

Як визначають емоції тварин?

Минули ті часи, коли емоції приписували винятково людині як найбільш розвиненій істоті нашої планети. Звісно, інших тварин неможливо запитати про почуття, але на їхній емоційний стан можуть вказувати їхні дії. Один із тестів, що допомагає у цьому розібратися, оснований на упередженому судженні. Піддослідних тренують асоціювати один стимул із позитивним для них результатом (наприклад, ласощами), а інший — із негативним (покаранням або менш бажаною їжею). Після цього тваринам представляють обидва стимули одразу й спостерігають, чи вони їх оберуть або ж уникнуть. У першому випадку це вказуватиме на оптимістичний настрій, бо всупереч присутності пов'язаного з негативом стимулу, вони очікують на винагороду, а в другому — про песимістичний.

Цей тест неодноразово використовували для оцінювання добробуту тварин, які живуть у неволі. Зазвичай це була худоба, собаки, коні, примати й інші ссавці, але у кількох випадках — комахи. Тоді вчені з'ясували, що після симульованої атаки хижака бджоли й плодові мушки більш песимістичні, а мурахи кампонотуси (Camponotus) демонструють індивідуальні відмінності в упередженні. Зараз група біологів Регенсбурзького університету вирішила провести подібне тестування і зі звичайними чорними садовими мурахами (Lasius niger).

Як повелися мурахи?

На етапі тренування 16 колоній мурах навчили пов'язувати один запах із цукровим сиропом, а інший — із гірким хініном. Відтак у фазі тестування мурахам пропонували пройти по Y-подібному лабіринту, де в одному рукаві були змішані обидва запахи, а другий був узагалі без запаху. У ситуації перед невідомим мурахи виявилися оптимістами: у середньому у 65-68 відсотках комахи обирали рукав зі змішаним запахом, очікуючи натрапити там на винагороду, а не покарання.

Тож далі науковці зацікавилися, чи можуть вони змінити настрій піддослідних, якщо перед тестуванням дати їм крихітну краплю цукрового сиропу або ж удар струмом. З'ясувалося, це таки має значення. Після цукрового сиропу уже близько 75 відсотків мурах обирали змішаний запах, тоді як після удару струмом, навпаки, оптимізм зменшився, і комахи сильніше уникали двох стимулів одночасно. При цьому нанесення на рукав лабіринту феромонів мурах, які вказують на небезпеку або ж їжу поблизу, не вплинуло на вибір піддослідних. Отже, для них, схоже, не характерне перейняття одне від одного емоційного стану, попри те, що вони високосоціальні тварини.

Автори визнають, що їхнього дослідження недостатньо для того, щоб впевнено говорити про емоції у мурах, і що їхні результати можуть пояснюватися іншими поведінковими аспектами, як-от дослідницькою мотивацією мурах при пошуках їжі. Але воно допоможе краще зрозуміти, що впливає на рішення комах з допомогою наступних вивчень.

Інші докази, що мурахи не такі прості, як здаються

🚜 Мурахи ведуть сільське господарство за тими ж принципами, що й люди.

💊 Вони споживають власну мурашину кислоту як антибіотик.

🩹 А також лікують інфіковані рани травмованих у бою родичів секретом зі спини.

🕷️ Руді мурахи можуть стати друзями арахнофобів, оскільки їхні сліди відлякують павуків.

🐜 А загальна кількість живих мурах на Землі складає 20 000 000 000 000 000 особин.