Рух тварин використали для заряджання їхніх GPS-трекерів

Данські вчені випробували на собаках, поні і зубрі GPS-трекер, який може заряджатися під час їхнього руху. Таким чином пристрій не потребує заміни та дасть дослідникам можливість тривалий час спостерігати за дикими тваринами — за словами розробників, такий трекер прослужить принаймні 35 років. Про пристрій розповідає Копенгагенський університет.

Зубр, якому вдягають пристрій. Rasmus W. Havmøller

Зубр, якому вдягають пристрій. Rasmus W. Havmøller

Навіщо тваринам заряджати свої GPS-трекери?

Значну кількість інформації про диких тварин вчені отримують завдяки GPS-трекерам: як тварини мігрують, де оселяються та як взаємодіють між собою та з іншими. Втім, досі серйозною перешкодою для дослідників є те, що пристрої для відстеження зазвичай обмежені у живленні, а тому вимагають заміни. При цьому більші батареї зроблять трекери незручними для менших тварин, а живлення, наприклад, від сонячної енергії, не дає можливості спостерігати за тими, що мешкають у темряві.

Обійти ці обмеження змогли вчені з Копенгагенського університету спільно з колегами. Звичайний акумулятор у GPS-трекері вони замінили на мікрогенератор та конденсатор, які зможуть живити пристрій, збираючи та зберігаючи енергію від руху тварин. Пристрій успішно випробували на чотирьох домашніх собаках, ексмурському поні і зубрі.

Скільки має бігати зубр, щоб зарядити трекер?

Експерименти показали, що можна отримати від 0,69 та 2,3 джоуля енергії від поні та зубра до 10,04 джоуля від домашнього собаки. Як зазначили дослідники, від 2 до 10 джоуля енергії, отриманої з руху, достатньо, щоб GPS-модуль відправляв повідомлення про положення тварини кілька разів на день.

Принцип роботи і конструкція трекера. Rasmus Havmøller et al., / PLOS ONE, 2023

Принцип роботи і конструкція трекера. Rasmus Havmøller et al., / PLOS ONE, 2023

Прототип пристрою важить всього 150 грамів, тож його зможуть носити і дрібніші тварини, вагою до 3 кілограмів. У майбутньому розробники планують протестувати більше способів кріплення, щоб якомога ефективніше збирати енергію з різних видів тварин, залежно від їхніх особливостей. За їхніми оцінками, такий трекер пропрацює принаймні 35 років, якщо уникне пошкоджень.

Раніше ми розповідали, як для відстеження китів використали оптоволоконні кабелі. Співи тварин спричиняли дефекти при проходженні сигналів, за якими вчені виявляли тварин.