«Розумні» вікна пропустять у кімнату світло без тепла

Покриття з гідратом оксиду вольфраму дозволить вікнам пропускати сонячне світло та водночас блокувати тепло. Подаючи на покриття різну напругу, його внутрішню структуру можна змінювати, завдяки чому матеріал не пропускає сонячне світло взагалі або частково — лише у видимому діапазоні, що не веде до нагрівання. Про це розповідає видання New Atlas з посиланням на статтю ACS Photonics.

Концепція роботи вікон з покриттям з гідрату оксиду вольфраму. Jenelle Fortunato et al. / ACS Photonics, 2023

Концепція роботи вікон з покриттям з гідрату оксиду вольфраму. Jenelle Fortunato et al. / ACS Photonics, 2023

Як працює покриття?

Ідея створювати «розумні покриття» для вікон, які можуть змінювати свою структуру і здатність пропускати світло під дією електричного струму — не нова. Утім, зазвичай вони мають лише два режими: або повне пропускання, або повне блокування світла, а заразом і тепла від нього. Можливість вибірково блокувати хвилі випромінювання знайшли матеріалознавці з Університету штату Північна Кароліна. Вони з'ясували, що структура гідрату оксиду вольфраму, на відміну від інших матеріалів, менше піддається деформації, накопичуючи електрони, що подаються електродами. Завдяки цьому, поки накопичена кількість електронів не призвела до зміни структури, матеріал ще може пропускати видиме світло, але блокує відповідальне за нагрівання інфрачервоне світло. При цьому, якщо електрони продовжать проникати, структура гідрату оксиду вольфраму зміниться та почне блокувати і видиме світло. У майбутньому вчені сподіваються, що їхнє покриття допоможе обмежити використання систем охолодження і обігріву, щоб зменшити їхній вплив на зміни клімату.

  • Боротися із літньою спекою та гріти взимку також допоможуть фарби. Наприклад, фарба-хамелеон потемніє у холод, щоб пропускати більше світла, але побіліє у спеку, щоб краще його відбивати.