Фарба-хамелеон охолодилася в спеку й нагрілася в холод

Матеріалознавці створили фарбу-хамелеон, яка змінює колір, підлаштовуючись під температуру довкілля, завдяки чому охолоджує чи нагріває пофарбовану нею поверхню. У спеку вона білішає та краще відбиває світло, охолоджуючись, а за нижчої температури повітря темніє, краще поглинаючи випромінювання та нагріваючись. Про фарбу розповіло видання Interesting Engineering, а стаття науковців опублікована у Nano Letters.

Художнє зображення викорстання фарби. Yan Dong et al. / Nano Letters, 2023

Художнє зображення викорстання фарби. Yan Dong et al. / Nano Letters, 2023

Наскільки охолодить і нагріє така фарба?

На створення фарби науковців Харбінського технологічного інституту надихнуло те, як у пустелях із перепадами температури борються хамелеони (Chamaeleo namaquensis), змінюючи свій колір з темного на світлий. Подібні властивості фарбі забезпечила суміш з додаванням частинок діоксиду кремнію, сульфату барію та оксиду алюмінію. Щойно температура підвищується до 25 градусів Цельсія, фарба реагує зміною забарвлення на білий, що дозволяє їй відбивати до 93 відсотків світла й підтримувати температуру нижчу, ніж температура навколо. За нижчої ж температури довкілля, фарба набуває темного сірого кольору, що зменшує відбивальну здатність та нагріває пофарбовану поверхню. Творці фарби відзначають, що зазвичай охолоджувальні чи нагрівальні матеріали не поєднують обидві ці властивості. Тому їхня розробка може стати зручною альтернативою, що допоможе зменшити вуглецевий слід від використання кондиціонерів та систем обігрівання, якщо пофарбувати нею дах будинку.

Зміна кольору фарби зі змінами температури. Yan Dong et al. / Nano Letters, 2023

Зміна кольору фарби зі змінами температури. Yan Dong et al. / Nano Letters, 2023

  • Перемикатися між обігрівом і охолодженням може і матеріал, який створили китайські матеріалознавці. Однак, на відміну від фарби, він не змінює колір, а розгортає і згортає додатковий шар, що змінює відбивальну здатність.