Родича людини розібрали і з'їли невідомі гомініни 1,45 мільйона років тому

На кістці гомілки гомініна, який жив 1,45 мільйона років тому, знайшлися сліди оброблення кам'яними знаряддями. На думку американських науковців, це свідчить про те, що гомініна розібрали та з'їли його м'ясо — це могли бути як представники того ж виду, і тоді мова йде про канібалізм, або ж інші види гомінінів. Дослідження опубліковане у журналі Scientific Reports.

Кістка гомініна віком 1, 45 мільйона років зі слідами порізів. Briana Pobiner et al. / Scientific Reports, 2023

Кістка гомініна віком 1, 45 мільйона років зі слідами порізів. Briana Pobiner et al. / Scientific Reports, 2023

Що вказало на розбирання гомініна?

Ліву велику гомілкову кістку віком близько 1,45 мільйона років, яку приписували як австралопітеку/парантропу Australopithecus/Paranthropus boisei, так і представнику Homo, знайшли на території Кенії ще у 1970 році. Але лише зараз науковці Смітсонівського університету, спільно з колегами із Університету Пердью та Університету Колорадо, взялися детально вивчити горизонтальні й вертикальні відмітки на кістці, які сильно нагадують сліди від обвалювання кам'яними інструментами. Для цього вони створили 3D-моделі через сканування поверхні кістки та зіставили її нерівності з 898 слідами зубів, обвалювання та здавлення, які отримані під час експериментів. Науковці дійшли висновку, що з 11 слідів на досліджуваній кістці 9 таки є наслідком порізів, а ще два залишили чиїсь зуби, імовірно лева.

Сліди 5-6 приписали зубам лева, тоді як решту - порізам від знарядь. Briana Pobiner et al. / Scientific Reports, 2023

Сліди 5-6 приписали зубам лева, тоді як решту - порізам від знарядь. Briana Pobiner et al. / Scientific Reports, 2023

Автори висновують, що плоть була все ще на кістці, коли були нанесені порізи, тож, найімовірніше, є слідами обвалювання. Однак вони не можуть встановити, що стало причиною смерті гомініна. Можливо, що його вбили інші представники гомінінів заради їжі, а після цього рештками поживився лев. Але не виключено, що жертва померла через напад лева, після чого гомініни взялися доїсти залишки. Але у будь-якому разі знахідка є однією із найдавніших зі слідами оброблення кам'яними знаряддями.

Як ми писали раніше, древні гомініни розібрали на з'їли бегемота 3 мільйони років тому.