Робот посвердлив зуби для встановлення коронки увосьмеро швидше за стоматолога

Робот-дантист самостійно зміг посвердлити зуби людині перед встановленням коронок за 15 хвилин замість двох годин, які витрачає на це людина-стоматолог. Точність роботи забезпечує штучний інтелект, який аналізує тривимірні знімки ротової порожнини і може визначати пошкодження в зубах навіть тоді, коли пацієнт рухається. Про це повідомили на сайті компанії-виробника Perceptive.

Один з пацієнтів робота. Perceptive

Один з пацієнтів робота. Perceptive

Як робот знає, які зуби лікувати?

Перед тим, як розпочинати свердління зуба стоматологічним бором, робот обстежує ротову порожнину своїм сканером, що використовує оптичну томографію — це дозволяє візуалізувати за променями розсіяного та відбитого світла внутрішні пошкодження зуба і навіть ті, що приховані яснами. Такий метод є безпечнішим за використання іонізуючого рентгенівського випромінювання, яке зазвичай застосовують для знімків ротової порожнини.

Сканер може виявляти карієс із точністю до 97 відсотків, що допомагає визначити, які зуби потребують лікування чи встановлення коронок. А після сканування робот створює віртуальну 3D-модель того, як саме потрібно обточити зуб для ідеальної посадки коронки. Самі ж коронки встановлюватиме лікар стоматолог.

Утім, хоч прототип робота вже випробували на живих пацієнтах, перед його впровадженням у стоматологічних кабінетах розробники мають отримати схвалення від Управління з продовольства і медикаментів США.

Робот свердлить зуби перед встановленням коронок (зі страхом стоматологів відео дивитися не варто). New Atlas / YouTube

Як ще роботи допомагають медицині

🔪 Експериментальний робот-хірург на Міжнародній космічній станції провів свою першу «операцію», перерізавши стрічки, які імітували людські тканини. Науковці сподіваються, що у майбутньому це допоможе проводити операції космонавтам.

🫀 Алгоритми штучного інтелекту змогли визначити, у яких пацієнтів підвищений ризик смерті, за даними електрокардіограм. Це допомогло знизити смертність пацієнтів із групи ризику на 31 відсоток.

🤖 Нідерландські науковці розробили мініроботів у вигляді штопора, які зможуть руйнувати тромби у кровоносних судинах, куди їх доставлятимуть за допомогою простого уколу. Роботів уже випробували на аорті та у нирках свині.