Робот-хірург провів першу «операцію» у космосі. Він різав стрічки під керівництвом лікарів на Землі

Робот-хірург, якого відправили як експеримент на Міжнародну космічну станцію, провів свою першу «операцію» — перерізав гумові стрічки, які імітували людську руку. Роботом із Землі керувала команда лікарів за допомогою того ж обладнання, яким роботами керують в операційних. Головне було підлаштуватися до затримки у часі між Землею й МКС, а також до обмеженого простору станції, передає New Atlas.

Лікарі керують роботом на МКС з Небраски. Craig Chandler | University Communication and Marketing

Лікарі керують роботом на МКС з Небраски. Craig Chandler | University Communication and Marketing


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як пройшла «операція»?

Шестеро лікарів керували роборукою MIRA, яку на МКС доставили 1 лютого на вантажному кораблі Cygnus. «Космічна» версія MIRA має довжину у 76 сантиметрів та вагу в 0,9 кілограма — всю її помістили у контейнер для проведення «операції» в умовах невагомості. Кожен рух, який робила роборука, відбувався із затримкою від 0,5 до 0,75 секунди. Але лікарі змогли підлаштуватися й зробили 20 розрізів на стрічках, які імітували різні тканини людської руки.

Медики стежили не лише за тим, що саме слід розрізати, а і щоб роборука не вдарилася об корпус й не пошкодилася. Це перше випробування робота-хірурга за межами Землі, але у майбутньому його результати допоможуть проводити операції астронавтам.

Що роблять роботи-хірурги на Землі

🐷 Два роки тому робот вперше самостійно провів лапароскопічну операцію. Щоправда, не людині, а свині

👁 А іншому роботу вдалося зробити ін'єкцію в сітківку точніше за хірургів

🤖 Більше про участь роботів у медицині читайте у нашому матеріалі «Доктор Робот»