Робот-аватар віддалено провзаємодіяв з предметами замість оператора

Італійський робот-аватар допоміг взаємодіяти з предметами навіть на відстані сотень кілометрів — через віртуальну реальність. Для цього робот має не лише камери, які передають зображення оператору, а й розміщені по всьому тілу датчики дотику. Про перші випробування такого способу віртуальної присутності розповіло видання New Scientist. Присвячена роботу стаття опублікована у Science Robotics.

Як робот відтворює рухи оператора, що знаходиться за сотні кілометрів. Istituto Italiano di Tecnologia

Як робот відтворює рухи оператора, що знаходиться за сотні кілометрів. Istituto Italiano di Tecnologia


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


У чому особливість цього робота?

Сьогодні розробкою людиноподібних роботів займається велика кількість компаній, наприклад, щоб замінити людей на виробництвах, чи використовувати цих роботів у сфері обслуговування. Окрім того, щоб запрограмувати роботів виконувати певні завдання, ними можна безпосередньо керувати, наприклад, використовуючи гарнітуру віртуальної реальності. Утім, поки такі технології дозволяють або дуже обмежено керувати роботом, наприклад, лише рухом його рук, або вимагають громіздких екзоскелетів, щоб оператор керував пересуванням робота. Простішу систему — із використанням гарнітури віртуальної реальності — запропонували інженери Італійського технологічного інституту у Генуї.

Як пройшли випробування?

Роботом-аватаром, який виконуватиме роль людини, дослідники обрали свого людиноподібного робота iCub3, якого інститут розробляє вже 15 років. За параметрами iCub3 схожий на семирічну дитину: має зріст у 125 сантиметрів й вагу у 52 кілограми. На обличчі робот має анімовані рот і брови, які повторюють емоції оператора, а також очі, у яких розміщені камери — зображення з них передається у віртуальну реальність оператору. Для керування рухом робота оператор має одягнути рукавички із контролерами, а також накладки на взуття. Вони не громіздкі, але надсилають на датчики у тілі робота сигнали про рух, забезпечуючи швидку реакцію із максимальною затримкою до 100 мілісекунд.

Гарнітура віртуальної реальності, яку треба вдягати для керування роботом. Istituto Italiano di Tecnologia

Гарнітура віртуальної реальності, яку треба вдягати для керування роботом. Istituto Italiano di Tecnologia

Випробування показали, що керувати iCub3 можна з відстані 300 кілометрів, при цьому не лише взаємодіючи з людьми, а й з предметами. Віддалено керований робот потискав руки, брав пляшки і навіть вмикав дриль. Утім, наразі, як відзначають розробники, найбільшу незручність складає падіння робота — невідомо, чи зможе він підвестися при дистанційному керуванні. Над цим дослідники продовжать працювати, а поки сподіваються, що iCub3 стане у пригоді для дистанційної присутності на різних заходах — так само, як його вже використав один з розробників на виставці цифрових технологій We Make Future.

Презентація робота на конференції у Венеції. Istituto Italiano di Tecnologia / YouTube

  • Робот iCub3 бере участь також й у дослідженнях з психології. Зокрема виявилося, що під його пильним поглядом людям складніше приймати рішення.
  • А інший дистанційно керований робот, робот-боксер QIBBOT, навчився реагувати на рухи свого оператора із затримкою всього у 12 мілісекунд.