Роборука з людськими м’язами показала жести та потримала предмети
Японські інженери створили роборуку з людськими м’язами, здатну згинати кожен палець окремо, виконувати жести та тримати невеликі предмети, такі як носик для піпетки. Для цього використали окремі тонкі м’язові волокна, зв’язані в пучки, а не окремі м’язи. Завдяки цьому з меншим розміром м’язів вдалося досягти більшої сили їх скорочення. Дослідження опублікували в журналі Science Robotics.
Як розробляли роборуку з людськими м’язами?
Науковці виростили культуру людських м’язових клітин, змусивши їх сформувати тонкий плаский шар. Цей шар пізніше згортали в м’язове волокно за технікою, яку науковці назвали технікою загортання суші ролів. Далі такі волокна поєднували з пластиковою кистю та передпліччям загальною довжиною 18 сантиметрів й активували їх скорочення завдяки електричній стимуляції.

Розроблена японськими науковцями роборука. Рідина в ній допомагає підтримувати життєдіяльність м'язових клітин. Ren et al. / Science Robotics, 2025
Під час тестів науковці змусили руку показати жестами ножиці, причому кожен суглоб у пальці згинався з кутовою швидкістю 500 градусів на секунду. Така швидкість згинання та здатність керувати кожним пальцем окремо роблять роборуку потенційно здатною виконувати складні завдання, які виконують людські руки. Утім для цього науковцям треба спершу вдосконалити дизайн технології.
По-перше, вони планують додати м’язи-розгиначі для пальців, щоб рука могла повноцінно ними рухати. По-друге, електрична стимуляція обмежує точність рухів, тому дослідники розглядають можливість виростити м’язи, що відповідатимуть скороченням тільки на певну довжину хвилі.
Які роботи вміють імітувати рухи людських рук
🦾 Швейцарські інженери не просто розробили третю руку, але й вигадали спосіб керування нею за допомогою дихання. Реагуючи на руки діафрагми, рука рухалася вперед-назад і допомогла людям вказати на розташовані на столі предмети.
🧬 Роборуки можуть знайти застосування навіть у морській біології. Зокрема, з їхньою допомогою науковці змогли отримати зразки ДНК глибоководної тварини.
🖨 Науковці також навчилися друкувати на 3D-принтері штучні кістки, зв’язки та сухожилки для роборук. Завдяки поєднанню різних матеріалів така рука змогла порухатися та навіть потримати різні предмети.