У носі людей з астмою й алергічним ринітом, або нежитем, виявили більшу кількість видів мікроскопічних грибів, ніж у здорових людей. Така знахідка може вказувати на те, що зміна мікрофлори носової порожнини збільшує ризик появи хронічних хвороб дихальних шляхів. Як вважають науковці, життєдіяльність грибів може збільшувати активність запальних процесів і чутливість дихальних шляхів до подразників, що часто зустрічається у пацієнтів з астмою й алергією. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Microbiology.
Які гриби знайшли в носі людей з астмою та алергією?
Дослідники аналізували зразки зі слизової носа 125 здорових добровольців і 214 пацієнтів з астмою, алергічним ринітом або обома захворюваннями. Мікроорганізми в носі виявляли за допомогою аналізу їх ДНК, зосереджуючись саме на грибах, чию роль у появі захворювань дихальних шляхів раніше не досліджували. Науковці встановили, що 7 з 14 родів грибів, які складали основу мікрофлори, відрізнялися за частотою появи у пацієнтів з астмою та алергією порівняно зі здоровими добровольцями.
Зокрема, відрізнявся вміст грибів роду Malassezia, які можуть викликати захворювання у людей з ослабленим імунітетом, тобто є умовно-патогенними. У здорових добровольців ці гриби складали майже чверть від усіх грибів носової порожнини, тоді як у пацієнтів з астмою чи ринітом і астмою — лише близько одного відсотка. А от грибів роду Cladosporium у пацієнтів із астмою чи ринітом і астмою було у 3-9 разів більше, ніж у здорових добровольців.
Дослідники виявили, що в пацієнтів з астмою чи ринітом був підвищений синтез одного з нуклеотидів, тобто компонентів ДНК і РНК. Це пов'язано з життєдіяльністю грибів і може стати мішенню для майбутніх лікарських засобів для полегшення симптомів астми та алергічного риніту.
Як лікують астму та алергії
🤧 Австралійські науковці виявили білок нейритин, який протидіє надмірній активації імунної системи та може стати основою ліків від астми та алергій.
🐶 Життя з домашніми улюбленцями, а саме котом або собакою, знизило в дітей ризик появи харчових алергій, а от життя з хом’яком — навпаки, підвищило ризик появи алергії на горіхи.
🥜 Ліки, які застосовували для боротьби з астмою, знизили симптоми харчової алергії, зокрема на арахіс та яйця.
🥳 Науковці розробили першу за півстоліття принципово нову терапію загострень астми та хронічного обструктивного захворювання легень, що зменшить потребу в стероїдах і ризик побічних ефектів від них.