Життя з котом чи собакою пов'язали з меншим ризиком харчової алергії у дітей

Японські науковці з'ясували, що тримання у будинку собаки або кота пов'язане з меншим ризиком розвитку харчової алергії у дітей до трьох років. Тоді як присутність хом'яка, навпаки, пов'язана з більшою імовірністю появи алергії на горіхи. Відповідна стаття опублікована в журналі PLOS ONE.

Picsea / Unsplash

Picsea / Unsplash

До чого тут домашні улюбленці?

В останні десятиліття лікарі та дослідники відмічали зростання у розвинених країнах частки дітей із алергіями, у тому числі харчовими. Згідно з гігієнічною гіпотезою, однією з причин цього є недостатнє тренування імунної системи у дитинстві через контакт з чужорідними організмами та речовинами. Наприклад, діти у містах, які схильні розширюватися, мають менше різноманіття мікроорганізмів, з якими можуть взаємодіяти, у порівнянні з сільськими дітьми, особливо дітьми на фермах. Деякі дослідження показують, що контакт дітей або їхніх матерів під час вагітності з домашніми тваринами може виправити ситуацію. Та ці свідчення обмежені, зокрема розглядають в основному лише собак. А науковці Медичного університету Фукусіми захотіли не лише перевірити зв'язок між алергіями і домашніми улюбленцями, а й порівняти зв'язок із різними типами тварин.

Які тварини пов'язані з меншим ризиком алергій?

Дослідники розглядали у цій роботі проблему з алергіями на харчові продукти у японських дітей з огляду на те, чи піддавалися вони впливу домашніх тварин у ранньому дитинстві або навіть в утробі матері. Для цього проаналізували медичні й демографічні дані 66 215 народжених у термін дітей і їхніх батьків, а також результати опитування батьків щодо частоти прибирання у домі пилососом і наявності домашніх тварин — собак, котів, хом'яків, птахів чи черепах.

Аналіз показав, що у дітей, які піддавалися впливу собак або котів під час внутрішньоутробного розвитку або раннього дитинства, ризик розвитку усіх видів харчових алергій до трирічного віку менший на 13-16 відсотків. Однак, якщо говорити про собак, то ефект спостерігався лише з тими, що живуть у будинку. Співжиття з хом'яками, птахами або черепахами не вказало на статистично значущі відмінності.

Які алергії досліджували?

Науковці також проаналізували зв'язок окремо з різними алергіями. Собаки виявилися пов'язані з меншим ризиком розвитку алергії на молоко, яйця та горіхи, тоді як коти — з меншим ризиком алергії на яйця, пшеницю та сою. Що цікаво, при детальнішому огляді з'ясувалося, що утримання хом'яків супроводжувалося приблизно на 93 відсотки вищим ризиком появи у дітей алергії на горіхи.

Науковці поки не знають, як пояснити виявлену закономірність. Можливо, наявність котів або собак змінює мікробіом у домі й кишківнику власників у такий спосіб, що допомагає краще толерувати різні види їжі або ж зменшує чутливість імунної системи до алергенів через постійну присутність ендотоксинів. Також не виключено, що механізм опосередкований шкірою, позаяк відомо, що атопічний дерматит є вагомим фактором ризику харчових алергій. У такому разі вищий ризик алергії на горіхи при триманні хом'яків може пояснюватися тим, що ці гризуни їдять горіхи і часто піддають дітей при контакті впливу алергенів горіхів.

Проте, зважаючи на те, що це дослідження основане на опитуванні, потрібні наступні вивчення, які допоможуть краще зрозуміти, що стоїть за виявленим зв'язком.