Ризик депресії виявився вищим у неодружених людей

Ризик депресії виявився вищим у неодружених людей у всьому світі, показало популяційне дослідження на вибірці, яка представляла 541 мільйон людей з семи країн. Утім сила впливу сімейного статусу на розвиток депресії залежала від таких факторів, як країна проживання, стать і рівень освіти. Ці чинники необхідно враховувати, щоб розробляти заходи запобігання депресії та боротьби з нею. Такі результати опублікували в журналі Nature Human Behaviour.

Ризик депресії виявився вищим у неодружених людей. GIPHY

Ризик депресії виявився вищим у неодружених людей. GIPHY

Наскільки вищим був ризик депресії неодружених?

Науковці провели двостадійне популяційне дослідження. Перша його стадія була поперечною і враховувала дані про депресію та її ризики в конкретний момент часу серед понад 100 тисяч людей зі США, Сполученого Королівства, Мексики, Південної Кореї, Ірландії, Китаю й Індонезії. Друга була повздовжньою і використовувала дані майже 21 тисячі людей, за якими спостерігали від 4 до 18 років.

Як виявилося, депресія траплялася у 1,86 раза частіше серед неодружених, ніж серед одружених учасників. При цьому найбільший ризик її появи серед неодружених мали розлучені люди, а найменший — овдовілі. Ризик депресії також був суттєво більшим у жителів західних країн, чоловіків і тих, хто мав вищий ступінь освіти. В учасників дослідження з Китаю та Мексики помітили також підвищення ризику виникнення депресії через паління, а в жителів цих країн і Південної Кореї — ще й через вживання алкоголю.

Результати дослідження свідчать про високу поширеність депресії серед неодружених у всьому світі, але також показують фактори ризику, вплив на які може знизити ймовірність появи цього захворювання.

Якими є ризики депресії

🙅‍♂️ Як встановили науковці, самотність є вагомим чинником виникнення депресії, але не викликає більшість інших хвороб, з якими її пов’язували.

🧬 У депресії є й генетичне підґрунтя — понад 500 генів науковці пов’язали з більшим ризиком розвитку депресивного та тривожного розладів.

📈 Сама депресія може бути фактором підвищеного ризику розвитку хвороб, зокрема інсульту, ризик якого зростав на 39-54 відсотки, якщо пацієнти мали високі бали за шкалою депресії.

🧠 Апатія, яка є частим симптомом депресії, також виявилася пов’язаною з розвитком хвороб — вона підвищила ризик деменції в людей старшого віку.

📔 Детальніше про причини виникнення депресії, фактори ризику та способи лікування — читайте у нашому матеріалі «Більше ніж просто сум».