Симптоми депресії підвищили ризик розвитку інсульту

Довготривале дослідження вказало на підвищений ризик виникнення інсульту в людей з депресивними симптомами. Результати, отримані у ході спостереження за понад 20 тисячами американців протягом дев'яти років, опубліковані в журналі Neurology: Clinical Practice.

Як пов'язана депресія з інсультом?

Дослідники вже не раз виявляли зв'язок між депресивними симптомами та вищим ризиком інсульту. Однак важко з'ясувати, у чому він полягає. Деякі вчені припускали, що взаємозалежність спричинена якимось побічним фактором ризику інсульту. Наприклад, депресія може спонукати людину до нездорової поведінки, внаслідок якої в неї зростатиме ризик діабету та гіпертонії. А вони вже, зі свого боку, підвищують шанси стикнутися з інсультом. Проте деякі масштабні дослідження показали, що вплив депресії на інсульт є незалежним від інших факторів ризику. Довготривале дослідження американських вчених теж свідчить на користь цієї гіпотези.

Яке дослідження провели?

Ще 2003 року науковці почали довготривале дослідження, яке серед інших питань мало на меті з'ясувати, чи підвищує депресія ризик захворіти на інсульт у популяціях афроамериканців.

За допомогою дванадцятибальної шкали депресії вчені оцінили депресивні симптоми у майже 25 тисяч осіб. Згідно з нею, результат вище чотирьох балів уже вказує на прояв депресії.

Які результати отримали?

За дев'ять років спостереження учасники, чиї бали розміщувалися на шкалі між 1 та 3, мали на 39 відсотків вищий ризик інсульту, у порівнянні з тими, хто не мав депресивних симптомів. Ті ж, що набрали вище чотирьох балів, на 54 відсотки частіше переживали інсульт.

Важливо, що дослідження не виявило жодних відмінностей між депресією та ризиком інсульту між представниками різних расових чи етнічних груп.

На думку авторів статті, результати вказують на необхідність лікарів враховувати цей значний фактор ризику. Їм варто оцінювати депресивні симптоми пацієнтів під час рутинних оглядів для виявлення сприйнятливості до інсульту.


Запобігання розвитку інсульту особливо важливе завдання, беручи до уваги складність його діагностики. Більшість інсультів спочатку мають неспецифічні симптоми на кшталт мігрені, тому в третині таких випадків він залишається непоміченим. Але нещодавно американські вчені відкрили біомаркери, які можуть допомогти з діагностуванням. А апатію, яка є одним із проявів депресії, науковці пов'язали ще й із вищим ризиком розвитку деменції у літніх людей.