Рідкісні буревісники освоїли віддалені осередки пластику в морі

Морські птахи буревісники, зокрема види під критичною загрозою вимирання, добувають собі їжу у віддалених осередках пластикового забруднення у відкритому морі. Це створює додаткову загрозу птахам і вимагає міжнародної співпраці задля вивчення та збереження тварин, пишуть дослідники у журналі Nature Communications.

Балеарський буревісник. BIRDINGPLACES

Балеарський буревісник. BIRDINGPLACES

Чому звернули увагу на буревісників?

В океані пластикове забруднення розподілене не рівномірно, а накопичується під дією океанічних течій у сміттєві плями діаметром сотні кілометрів. У такому разі тварини, наприклад, морські птахи, які добувають собі їжу в районі сміттєвих плям особливо схильні до поїдання пластику. А це, як показало недавнє дослідження, спричиняє у них пластикоз із ураженням травної системи. До вразливих птахів, які живуть в океані, належать і буревісники. Вони поїдають пластик як безпосередньо, плутаючи з їжею, так і через споживання повної пластмасою здобичі. Крім цього, вони можуть годувати пластиком пташенят, а через особливості будови травної системи, сміття у буревісників може надовго затримуватися в організмі. Тому науковці на чолі з природоохоронцями організації BirdLife International дослідили, наскільки ареали буревісників перекриваються з осередками пластику в морі.

Де оселилися буревісники?

Дослідники проаналізували спостереження за 7 137 буревісникоподібними птахами (Procellariiformes) 77 видів. Дані про них збирали у 27 країнах та Антарктиді між 1995 та 2020 роками. Зіставивши їх з інформацією про пластикове забруднення, науковці дійшли висновку, що 19 видів схильні шукати їжу у водах, де щільність сміття перевищує середній показник. До таких належать і деякі птахи під критичною загрозою вимирання, як-от буревісник балеарський (Puffinus mauretanicus) та буревісник молокайський (Puffinus newelli). Більшість пластику птахи поїдають у водах Чорного та Середземного морів, однак чверть припадає на відкрите море, що не належить жодній державі. У такому разі важче забезпечити заходи зі збереження тварин, оскільки це вимагає міжнародної колаборації.

Більше про пластикову загрозу у морі

🐋 Більшість морських хребетних тварин мають пластик у своїх тілах

🐢 І навіть маленькі черепашки, які щойно дісталися океану, їдять велику кількість нашого сміття

🌿 Між тим, морські трави можуть допомогти очистити море від частинок мікропластику

🗑️ Звідки мікропластик взагалі береться — читайте у нашому розборі