Морські трави очистили море від мільйонів пластикових частинок за рік

Підводні морські трави можуть очищувати море від мільйонів частинок пластикового сміття за рік. Це відбувається завдяки захопленню ними пластику на дні моря та викиданню його на берег хвилями разом із рослинами. Такі результати дослідження опублікували іспанські вчені у статті журналу Scientific Reports.

Martino A. Sabia / Wikimedia Commons

Martino A. Sabia / Wikimedia Commons

Де у морі пластик?

Вивчення пластикового забруднення морів здебільшого стосується дослідження сміття на їхній поверхні. Проте чимало вчених вважає, що це лише вершина айсбергу, а насправді переважна кількість пластику осідає на дно. Там зростає багато видів морських трав, які можуть брати участь у накопиченні та поширенні людського сміття морськими екосистемами. Щоб детальніше розкрити роль останніх, науковці з Барселонського університету проаналізували наявність пластикового забруднення у зарослях морської трави, що типова для Середземного моря.

Що саме вивчали?

Вчені звернули особливу увагу на посідонію океанічну, або кульки Нептуна (Posidonia oceanica). Ця рослина утворює на дні моря густі, пишні луки на глибині до 40 метрів. Її довгі, волокнисті листки після відмирання переплітаються та під впливом морських хвиль утворюють клубки, що їх часто викидають на берег шторми. Разом із рослинами повертається пластик, який вони захопили з морського дна.

Протягом 2018-2019 років науковці вимірювали кількість пластику, виявленого у рештках морських трав на чотирьох пляжах Майорки.

Що виявили вчені?

Науковці пишуть, що приблизно половина зразків морських трав містили в собі захоплені частинки пластмаси — як мікропластик, так і більшого розміру. Загалом на кілограм рослинної маси припадало близько 1470 пластикових частинок. Переважно вони були представлені полімерними нитками та волокнами. Що стосується конкретно посідонії, то лише у 17 відсотках кульок Нептуна знайшли пластик. Але в цих рослинах їхня щільність була найвищою — майже 1500 частинок на кілограм маси рослини.

Вчені підрахували, що кульки Нептуна за рік можуть захоплювати до 867 мільйонів пластикових предметів у Середземному морі. Виносячи разом із собою на берег сміття, вони можуть сприяти очищенню морського дна, припускають автори. Хоча кульки Нептуна ендемічні для Середземного моря, схожі види населяють й інші моря. Невідомо, як впливає пластик на самі морські трави, але результати дослідження припускають, що варто звернути увагу на зниження кількості морських трав у деяких регіонах та замислитися над способами їх збереження та відновлення.