Риби Перської затоки відмовилися зменшуватися через потепління океану

Риби у рифах Перської затоки не стали дрібнішими через підвищення температури океану, як цього від них очікували науковці. Натомість у двох місцевих видів риб знайшли шляхи адаптації до високих температур, які дозволяють їм отримувати достатньо кисню для підтримання життя, що раніше вважалося фактором, який обмежує розмір риб у теплих водах. Про відкриття повідомили у журналі Nature Communications.

Арабський сколопс. Hatem Moushir / Wikimedia Commons

Арабський сколопс. Hatem Moushir / Wikimedia Commons

Чим виявилися особливими риби з Перської затоки?

Науковці досліджували два види риб — луціана Еренберга (Lutjanus ehrenbergii) та арабського сколопса (Scolopsis ghanam), які населяють Перську затоку та холоднішу Оманську затоку. Вони виявили, що зі збільшенням температури води ці риби збільшували інтенсивність свого метаболізму, щоб задовольняти енергетичні потреби. Наприклад, для L.ehrenbergii не було різниці в інтенсивності обміну речовин між двома затоками, але інтенсивність постійно зростала зі зростанням температури води від 27 до 35,5 градусів Цельсія. Також ці риби зберігали здатність активно плавати та підтримувати високий рівень обміну речовин незалежно від розміру тіла навіть за температур близьких до 35,5 градуса.

Луціана Еренберга Mirgolth / Wikimedia Commons

Луціана Еренберга Mirgolth / Wikimedia Commons

Натомість серед риб S.ghanam вчені виявили відмінності між популяціями з різних заток. Представники цього виду з Перської затоки мали вищу інтенсивність метаболізму порівняно з рибами з Оманської затоки за однакової температури води. Крім того, риби S.ghanam з Перської затоки демонстрували кращі плавальні здібності за високої температури (35,5 градуса Цельсія). Це свідчить про те, що популяція S.ghanam, яка живе в Перській затоці, краще адаптувалася до високих температур води, ніж популяція того ж виду з Оманської затоки. Для всіх популяцій цих риб збільшення маси тіла не знижувало інтенсивність метаболізму, але впливало на швидкість плавання.

Це відкриття суперечить попереднім теоріям про те, що збільшення температури океану обов’язково спричиняє зменшення розміру риб через нездатність задовольнити потребу в кисні, але допомагає науковцям краще зрозуміти ефекти глобального потепління на морських мешканців.

Як ще потепління впливає на морських мешканців

🐙 Потепління океану може нашкодити зору восьминогів. Досліди показали, що температура води у 25 градусів Цельсія пошкодила яйця восьминогів, спричинивши зниження зору ще на ранніх стадіях життя.

🦀 Екстремальне потепління між 2018 та 2021 роками вже знищило 90 відсотків популяції крабів-стригунів біля берегів Аляски. Утім, цих тварин знищило не саме підвищення температур, а голодування та вищий ризик інфекцій.

🐣 Потепління моря вплинуло також на птахів, які мешкають поруч, — альбатросів. Вони стали частіше розлучатися з партнерами через нездатність вивести потомство.