Равлики покатали тихоходів, комарі мікроеволюціонували завдяки мікропластику, а маса W-бозона не вписалась у Стандартну модель

Традиційно зібрали найцікавіші новини, про які розповідали протягом тижня. І сьогодні у нашому дайджесті нові кандидати у рекордно далекі галактики і нове підтвердження рекордності розмірів довгоперіодичної комети з хмари Оорта. Комарі-дзвінці, які через життя серед мікропластику мікроеволюціонували, щоб пристосуватися, та самки ропух-арлекінів, які до п'яти місяців носили самців на своїх плечах перш ніж розмножитися. А також тихоходи верхи на равликах та маса W-бозона, яка вийшла за рамки Стандартної моделі.

Нові кандидати у рекордно далекі галактики. Вони з'явилися через 330 мільйонів років після Великого вибуху

Вчені знайшли двох кандидатів у рекордно далекі галактики — обидві знаходяться на відстані у 33,4 мільярда світлових років, враховуючи розширення Всесвіту, та з'явилися всього через 330 мільйонів років після Великого вибуху. Підтвердити відкриття астрономи зможуть завдяки спектроскопічним спостереженням, а поки вчені вважають, що знайдені HD1 і HD2 на червоному зсуві z = 13,27 вважаються або квазарами, або галактиками з активним зореутворенням. У першому випадку вони приховують чорні діри масою понад 120 мільйонів Сонць, а в другому — формують більше сотні нових зірок на рік.

Комарі-дзвінці мікроеволюціонували завдяки мікропластику

Враховуючи, що пластик вже дістався практично всіх екосистеми, нам досі небагато відомо про те, які зміни він спричиняє у жителів цих екосистем. І європейські вчені взялися простежити генетичні зміни популяціх комарів-дзвінців, яких полюбляють дослідники за швидкість розмноження. Науковці вивчали комах у двох посудинах — з чистим піском та піском, змішаним з мікропластиком.

За 160 днів вчені простежили за сімома поколіннями комарів-дзвінців і з'ясували, що під впливом забруднювача різко знизилася виживаність комах, але ефект повністю нівелювався вже на третьому поколінні. На генетичному ж рівні зміни торкнулися 18 біологічних процесів (у контрольній групі таких було всього 6), які і допомогли комахам протистояти негативному впливу пластику. У них пригнічувалися процеси запалення і оксидативного стресу, що виникають при споживанні пластику, а також посилилася коагуляція крові, що зменшило наслідки поранення пластиком травного тракту.

Які часи, так і еволюція. GIPHY

Які часи, так і еволюція. GIPHY

Маса W-бозона не вписалась у Стандартну модель на сім стандартних відхилень

Колаборація фізиків CDF виявила аномалію у вимірюванні маси W-бозона — частинки-носія слабкої взаємодії. Вони провели повторний аналіз зібраних за 10 років даних на колайдері Теватрон у Фермілабі, де масу частинки вимірювали у зіткненнях протонів з антипротонами. Вчені оцінили масу W-бозона у 80 433±9,4 мегаелектронвольта, що вдвічі точніше за попередні вимірювання, але розходиться із передбаченням Стандартної моделі на сім стандартних відхилень. І хоча результат потребує додаткового незалежного підтвердження, за яке вже взялися вчені на Великому адронному колайдері, така аномалія може бути ознакою нових взаємодій або нових частинок, які важко виявити на доступних фізикам-експериментаторам потужностях — Нову фізику за межами Стандартної моделі.

Над «Академіком Вернадським» вперше за чверть століття злетіли гелієві кульки

Українські метеорологи, що працюють на антарктичній станції «Академік Вернадський», запустили над станцією радіозонди — прилади для вимірювання температури, вологості, тиску, швидкості та напрямку вітру у верхніх шарах атмосфери. Наповнені гелієм повітряні кульки підіймуть їх на висоту 20 кілометрів, щоб збирати дані з усієї тропосфери, де розвиваються циклони та антициклони та формується погода. До цього на «Вернадському» працювали лише з даними з висоти до двох метрів, а радіозонди запустили вперше з часів британської станції «Фарадей», тобто понад чверть століття тому. Річний запас гелію для запуску кульок вченим привіз український науково-дослідний криголам «Ноосфера», який дістався Антарктики 31 березня.

Antarcticcenterua / Instagram

Antarcticcenterua / Instagram

Донорство крові допомогло пожежникам зменшити рівні токсинів в організмі

Пожежники найбільше контактують з токсичними сполуками ПФАС через те, що вони наявні у вогнегасних пінах. А ці речовини можуть накопичуватися в організмі людей і вчені пов'язують їх з розладами роботи імунної системи, печінки та щитовидної залози, ожирінням та злоякісними новоутвореннями. Виводити їх складно, однак вважається, що концентрацію ПФАС можна зменшити, позбувшися частини крові або плазми. І це вдалося довести на прикладі австралійських пожежників, які протягом року здавали плазму і кров.

Найефективнішою виявилася здача плазми, хоча донорством крові теж вдалося досягти суттєвого зменшення концентрації сполук. Автори дослідження сподіваються, що оскільки донорство крові і плазми є простою і доволі безпечною процедурою, воно може стати профілактичним засобом, щоб знизити ризики для здоров'я зокрема у пожежників.

Самці ропух-арлекінів покаталися верхи на самках в очікуванні розмноження. Іноді чекали до п'яти місяців

У природі самцям часто нелегко знайти собі пару для розмноження: треба і відганяти інших самців, і самим активно створювати враження гарної партії. Деяким земноводним все ж пощастило більше і запліднити самку можна через обійми, хоч і доволі специфічні. Самці забираються на спину самок і охоплюють їх передніми лапами на кілька годин або діб, поки самка не відкладе ікру, а самець її одразу не запліднить. Втім з'ясувалося, що самкам ендемічних колумбійських ропух-арлекінів доводиться носити на своїй шиї самців горами Сьєрра-Невади-де-Санта-Марта до п'яти місяців. За цей час самці навіть втрачають у вазі, а найбільші шанси на репродуктивний успіх у такій ситуації приносять товстіші передпліччя.

Погодьтеся, що цей амплексус ропух-арлекінів Atelopus laetissimus приємніший за рольові ігри тарганів, що відкушують один одному крила для успішного шлюбного життя. Animal Behaviour, 2022

Погодьтеся, що цей амплексус ропух-арлекінів Atelopus laetissimus приємніший за рольові ігри тарганів, що відкушують один одному крила для успішного шлюбного життя. Animal Behaviour, 2022

«Габбл» підтвердив рекордні розміри гігантської комети з хмари Оорта

І хай «Габбл» розміняв вже третій десяток, працюючи у космосі, він все ще долучається до наукових досліджень. І 8 січня цього року телескоп отримав п'ять зображень комети Бернардінеллі — Бернштейна, яку з моменту відкриття минулого року назвали імовірно найбільшою довгоперіодичною кометою. «Габбл» спостерігав за нею з відстані 20 астрономічних одиниць і оцінив діаметр ядра комети у 119 кілометрів, що хоч і менше за попередні оцінки, але все одно підтверджує статус комети як найбільшої серед відомих. Якщо ви зацікавлені у тому, чи не могла б ця комета прилетіти у якусь частину земної кулі, то на щастя (або все ж на жаль), вона зможе підлетіти трохи ближче як на 10 астрономічних одиниць, і то — через 10 років.

NASA, ESA, Man-To Hui (Macau University of Science and Technology), David Jewitt (UCLA); Image processing: Alyssa Pagan (STScI)

NASA, ESA, Man-To Hui (Macau University of Science and Technology), David Jewitt (UCLA); Image processing: Alyssa Pagan (STScI)

Равлики підібрали тихоходів у коротку поїздку

Тихоходів, що за розмірами ще менші, ніж кліщі, звикли згадувати у контексті їхньої надзвичайної виживаності — аж до відкритого космосу. І як і всі інші тварини, вони також ведуть активне життя і пересуваються, хоч і на дуже маленькі відстані. І оскільки равлики та тихоходи живуть в одному середовищі, польські вчені припустили, що перші можуть допомагати у поширенні других — тихоходи можуть використовувати їх як транспорт, що доволі поширене явище у тваринному світі.

Щоб перевірити свою здогадку, науковці розмістили равликів і тихоходів у ящики, де останніх обмежили силіконовою загорожею, з якої ті самі б не змогли вибратися самостійно. І з'ясувалося, що равлики можуть випадково підбирати тихоходів під час звичної активності, і так, хоч і несвідомо, сприяти їхньому розселенню і навіть генетичному різноманіттю.

Urbanteh

Urbanteh