ALMA знайшла найдавнішу спокійну галактику майже на краю видимого Всесвіту
За допомогою системи радіотелескопів ALMA астрономи виявили найвіддаленішу дискову галактику, світло від якої досягло Землі приблизно за 13,1 мільярда років, що трошки менше за вік самого Всесвіту. Дослідження показало, що газ у диску цієї галактики має відносно спокійну динаміку, що є несподіваним для таких старих галактик, де зазвичай очікують виявити турбулентність. Про дослідження, яке невдовзі опублікують у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, розповіли на сайті European Southern Observatory.
Якою є нововідкрита галактика?
Дискову галактику REBELS-25 відкрила група астрономів з Лейденського університету та виявила, що вона мала неоднорідну морфологію зі згустками та ознаки руху газу та могла утворитися всього за 700 мільйонів років після Великого вибуху. Галактика має масу зірок близько восьми мільярдів мас Сонця та масу газу 110 мільярдів мас Сонця. Нові зірки у ній утворюються зі швидкістю близько 199 мас Сонця на рік. Вона також є найяскравішою в інфрачервоному діапазоні серед галактик із червоним зсувом, тобто параметром для опису швидкості віддалення її від Землі, шість-вісім.
Виявлення такої давньої галактики зі спокійною динамікою суперечить сучасним космологічним моделям, згідно з якими галактики в ранньому Всесвіті мали хаотичну морфологію через високу турбулентність, часті злиття та інтенсивне зореутворення. Воно дозволяє науковцям припустити, що форма галактики може більше залежати від її маси, ніж від червоного зсуву, що також потрібно враховувати при подальших дослідженнях.
Що ще відкривала ця система радіотелескопів
⭐️ Телескоп ALMA виявив потік чадного газу в подвійній зоряній системі Оріона, який може бути пов’язаним з потужними спалахами рідкісної зірки Фуорі, якими відома ця система.
🔭 Спільно з «Джеймсом Веббом» цей телескоп знайшов ядро найдавнішого відомого протоскупчення галактик, які існували менш ніж за 700 мільйонів років після Великого вибуху.
🪐 А у диску з пилу та газу поблизу зірки Фуорі ALMA розгледіла згустки пилу, у яких біля світила можуть народитися планети-гіганти.