Телескоп ALMA відкрив потік матерії який «запалює» зірку FU Оріона

Телескоп ALMA вперше виявив потік чадного газу в подвійній зоряній системі Оріона, який можливо повязаний з потужними спалахами якими відома ця система. Відкриття особливе тим, що потік матеріалу падає на зірку рідкісногго типу FU Оріона (Фуорі), які зустрічаються дуже рідко, і науковці ще мають обмежене уявлення про механізми їх формування та раптових спалахів. Дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal.

Художнє зображення недавно відкритого потоку акреції газу, який постійно постачає речовину з навколозоряної оболонки до подвійної зоряної системи FU Оріона. A. S. Hales et. al. / The Astrophysical Journal, 2024

Художнє зображення недавно відкритого потоку акреції газу, який постійно постачає речовину з навколозоряної оболонки до подвійної зоряної системи FU Оріона. A. S. Hales et. al. / The Astrophysical Journal, 2024

Що ми знаємо про зіркову систему?

Подвійна система FU Оріона, яку дослідила ALMA, знаходиться на відстані приблизно 1360 світлових років від Землі, у сузір'ї Оріона. Система складається з двох молодих зірок, яким близько 2 мільйонів років, які отримують матеріал для росту з диска пилу та газу, який її оточує. В 30-х роках одна із зірок раптово змінила свою яскравість у 1000 разів, що ніколи раніше не спостерігалося у молодих зірок, які знаходяться на ранніх стадіях еволюції. З часом, відкриття таких раптових спалахів у інших молодих зірок призвело до створення вченими нової класифікації — Фуорі зірки. Вчені вважають, що молода зірка може спалахувати в середньому 10-20 разів протягом свого формування.

Як і що вдалося відкрити?

За допомогою телескопа ALMA, команда астрономів зробила прямі зображення потоку матеріалу, що живить систему FU Оріона. Спостереження охоплюють просторові масштаби від 160 до 25 000 астрономічних одиниць. Вчені за допомогою моделювання показали, що цієї кількості матеріалу недостатньо для підтримки спалаху зірки, тому це ймовірно залишки більшого скупчення газу, що надходить з міжзоряного простору і яке зірка поглинала протягом 100 років.

Чим важливе це дослідження?

Завдяки тому, що ALMA дозволив отримати високоякісні зображення потоку речовини для рідкісного обєкта Фуорі, стане більш зрозуміло, як саме молоді зірки, подібні до FU Оріона, поповнюють свою масу і продовжують спалахувати.