Телескопи «Джеймс Вебб» і ALMA знайшли ядро найдавнішого протоскупчення галактик

Телескопам «Джеймс Вебб» і ALMA вдалося застати перед злиттям чотири галактики в ядрі найдавнішого з відомих галактичного протоскупчення, A2744-z7p9OD. Вони існували менш ніж через 700 мільйонів років після Великого вибуху і в майбутньому об'єднаються в одну масивну зі ще сімома галактиками навколо. Про це розповідає Цукубський університет, а стаття астрономів опублікована у The Astrophysical Journal Letters.

Художнє зображення галактик у ядрі скупчення. NAOJ

Художнє зображення галактик у ядрі скупчення. NAOJ

Чим зацікавили астрономів давні галактичні злиття?

Досі вченим мало відомо про те, як формувалися й еволюціонували найперші галактики, а також, як вони змінювали середовище навколо себе. Знайти відповіді на ці питання можуть допомогти давні галактичні протоскупчення — десятки гравітаційно пов'язаних галактик, які згодом розростаються до великих систем із тисяч галактик. Найдавніший з відомих таких об'єктів виявив телескоп «Габбл», а його відкриття підтвердили спектроскопічні спостереження телескопа «Джеймс Вебб». Вони визначили, що A2744-z7p9OD існувало, коли вік Всесвіту складав 659 мільйонів років. Тепер же, завдяки поєднанню спостережень «Джеймса Вебба» в інфрачервоному діапазоні, а також телескопів ALMA у радіодіапазоні, астрономи знайшли і ядро A2744-z7p9OD.

Як виглядає ядро?

У центрі скупчення на площі всього 11 на 11 кілопарсеків розмістилися чотири галактики, які активно взаємодіють між собою. Астрономи вважають, що за кілька десятків мільйонів років вони утворять велику галактику зоряною масою у шість мільярдів мас Сонця. Завдяки цьому вони дозволять скупченню продовжувати рости до розмірів сучасних галактичних скупчень, як-от скупчення Волосся Вероніки, яке сьогодні містить понад тисячу ідентифікованих галактик.

  • Раніше «Джеймс Вебб» виявив кандидата у найдавніше злиття галактик. Дві галактики, які розділяє близько 400 парсек, існували всього через 427 мільйонів років після Великого вибуху.
кілопарсеків
кілопарсек є еквівалентним відстані у 1 000 парсеків, або 3 260 світлових років