ALMA знайшла біля фуора колиску для народження екзопланет-гігантів

У газопиловому диску навколо фуора — рідкісного виду молодої зорі — обсерваторія ALMA розгледіла згустки пилу, у колапсі яких біля світила народяться планети-гіганти. Зараз маса цих хмар пилу не набагато більша за земну, однак утворені з них планети зможуть наростити стільки газу, що стануть набагато масивнішими за Юпітер. Про нові результати спостережень ALMA розповідає Європейська південна обсерваторія.

Газопиловий диск навколо V960 Mon. ESO

Газопиловий диск навколо V960 Mon. ESO

Як планети народяться з хмар?

Такі планети як Земля, Марс і навіть такі гіганти, як Сатурн та Юпітер, сформувалися у ході акреції ядра. Вони поволі накопичували свою масу, акреціюючи на тверде ядро речовину з протопланетного диска своєї батьківської зорі — диска з газу і пилу навколо неї. Утім, таким сценарієм неможливо пояснити утворення планет, які більші за Юпітер у понад п'ять разів. Тому вважається, що такі планети-гіганти утворюються у ході гравітаційного колапсу частини газопилового диска навколо своєї зорі. Спостережувальних даних, які б допомогли краще зрозуміти цей механізм, досі небагато. Виявити свідчення утворення планети таким шляхом вдалося обсерваторії ALMA під час спостережень за зорею V960 Mon.

V960 Mon знаходиться на відстані 5 тисяч світлових років від нас та належить до класу фуорів — світил на ранньому етапі еволюції, які здатні різко змінювати свою яскравість. Після одного з таких спалахів спостереження виявили, що протопланетний диск навколо V960 Mon зазнає фрагментації й у ньому утворюються згустки матеріалу, подібні за масою до маси Землі. Як відзначають астрономи, наразі це перше відкриття подібних структур, які досягли планетарної маси. Спровокувати їхню появу могла спалахова активність V960 Mon, вважають науковці. Вони сподіваються, що спостереження за фуорами допоможуть знайти більше свідчень про планети, які формуються без акреції ядра.

Кандидата на планету, яка сформувалася через нестабільності у протопланетному диску своєї батьківської зорі також вдалося знайти телескопу «Габбл». Планета у системі АВ Візничого тільки почала формуватися, але вже набула маси, у дев'ять разів більшу за Юпітер.