Пташенята-самці менше за самиць допомагали батькам через підготовку до самостійного життя, коли вони покинуть гніздо для створення власного. Раніше вважали, що самиці допомагають своїй сімейній групі більше, бо довше залишаються з нею та пізніше отримують з цього більше переваг. Нове відкриття допомагає краще зрозуміти еволюційні відмінності у сімейній ролі та поведінці самців і самиць. Дослідження опублікували в журналі PLOS Biology.
Самиця магалі та радіотрекер, який використовували для відстеження польотів. Capilla-Lasheras et al. / PLOS Biology
Як дізналися про причини такої поведінки птахів?
Науковці вивчали причини, з яких самиці більш схильні до кооперації у сімейних групах, ніж самці. Досліджували це на африканських птахах магалі білобрових (Plocepasser mahali), у яких розмножується лише одна пара з сімейної групи, а їхні старші пташенята допомагають вирощувати молодших. Для вивчення їхньої поведінки застосовували радіотрекери польотів за межі своєї рідної території.
Як виявилося, 62,5 відсотки польотів за межі рідної території виконували саме самці магалі, тоді як самки більше залишалися біля рідних гнізд. З цього науковці зробили висновок, що менша залученість самців у допомозі сімейній групі пов’язана саме з їхнім пошуком нових можливостей за її межами. Дослідження такої поведінки в інших видів допоможе у розумінні їхніх соціальних структур та збереженні тих тварин, що живуть сімейними групами.
Які ще відмінності між самцями та самицями
🐁 У дослідженні на мишах виявилося, що самиці більше співчувають чужому болю, ніж самці — вони частіше намагалися підтримати постраждалу тварину.
🐣 А серед курчат самці, тобто півники, виявилися грайливішими за самиць. Як вважають дослідники, це допомагає їм підготуватися до соціальних взаємодій у дорослому житті.
🙅♀️ Попри переконання Чарльза Дарвіна, що у більшості видів самці більші за самиць, нове дослідження не виявило такої закономірності, а у частини видів саме самиці були більшими.