Самки мишей виявилися співчутливішими за самців

Китайські біологи дали мишам обох статей поспостерігати за іншими мишами, у яких за допомогою укола викликали біль у животі. У результаті виявили, що самки були більш схильними наближатися до постраждалих мишей, тоді як самці починали активніше доглядати за собою. Такі відмінності у поведінці мишей пов’язали з активацією різних сигнальних шляхів у мозку. Відкриття допоможе краще зрозуміти відмінності вищої нервової діяльності в осіб різних статей. Його опублікували у журналі Neuron.

PetMD

PetMD

Чому миші співчувають по-різному?

Науковці планували виявити різниці в емпатії, тобто здатності переживати, у мишей різних статей. Для цього вони поміщали піддослідних мишей у клітку, де вже були дві інші — миша з контрольної групи та миша, у якої штучно викликали біль у животі. Далі вчені спостерігали за поведінкою піддослідних мишей і помітили різні прояви співчуття у самок та самців.

Самки мишей мали схильність до соціального співпереживання: вони наближалися до постраждалих тварин та нюхали їх. Самці ж, коли бачили страждання іншої тварини, починали активніше доглядати за собою. Таку різницю пояснили тим, що постраждала миша виділяє запашні сигнальні молекули, які активують різні нейрони у мишей обох статей. Так у самок активувалися нейрони прелімбічної кори, а у самців нейрони середнього мигдалеподібного тіла — обидва типи нейронів знаходяться у межах лімбічної системи головного мозку, яка відповідає за формування емоцій у мишей та людей. Тож, хоча зрозуміло, що співчуття залежить від статі, вченим ще треба з’ясувати, як активація нейронів з подібними функціями викликає настільки різну реакцію.

  • Раніше співчуття вивчали також у свиней — вони кинулися визволяти родича із зачиненої кімнати, куди його помістили науковці.