Самці виявилися не більшими за самок у більшості видів ссавців. Дарвін вважав інакше

Ідея ще з часів Дарвіна, що у більшості видів ссавців чоловічі особини більші розмірами за жіночі особини, виявилася неправдивою. Науковці проаналізували представників майже кожного ряду ссавців та виявили, що лише у 45 відсотків самці справді більші за самок, тоді як решта або подібні між собою, або ж, навпаки, мають більших самок. Дослідження опубліковане у журналі Nature Communications.

Самець, самка та дитинча північного морського слона, у яких чоловічі особини втричі більші за жіночі. Mike Baird / Wikimedia Commons

Самець, самка та дитинча північного морського слона, у яких чоловічі особини втричі більші за жіночі. Mike Baird / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що Дарвін вважав про розміри?

Чарльз Дарвін особливо цікавився питанням статевого добору у ссавців — як самки обирають собі партнера для розмноження, визначаючи цим, які їхні риси закріпляться у наступних поколінь в популяції. З ідеї конкуренції самців за самок поставав висновок, що більші розміри тіла мали сприяти кращій конкурентоспроможності. І підтвердження цьому знаходили у багатьох видів ссавців, особливо з якими людина тісно співіснує. Однак приблизно у 1970-х роках дослідники виявили, що дивилися на дуже невелику кількість видів, і при охопленні більшого їх різноманіття виявляється, що у багатьох видів самці та самки приблизно однакові.

Щоб розібратися у питанні детальніше, зараз науковці проаналізували розміри тіла у самців і самок 429 видів, охопивши представників всіх рядів, крім одного, та 66 із 78 родин.

Що виявило порівняння?

Результати вказали, що у 39 відсотків вивчених ссавців самці та самки мають однакову масу тіла — таке явище називають мономорфізмом. І ще в 16 відсотків видів статевий диморфізм переважав у протилежну сторону від поширеної — самки були більшими за самців.

При цьому значний впив на результати виявлявся залежно від того, як оцінювати величину тварин. Так, якщо орієнтуватися на довжину, а не масу тіла, то вже близько половини видів були мономорфними.

Що це означає для науки?

Автори також з'ясували, що ряди ссавців, у яких саме самці були більшими за самок, зокрема хижі, парнокопитні та примати, найчастіше й ставали предметом вивчення науковців у минулому. При цьому серед них багато уваги приділяли видам, де самці аномально більші за самок. Наприклад, північним морським слонам (Mirounga angustirostris), у яких самці в три рази важчі за самок.

Це означає, що вчені упереджено підходили до вивчення, отримуючи нерепрезентативні щодо всіх ссавців результати. Тож науковці вважають, що настав час відійти від наративу про більших самців як норму, що допоможе краще зрозуміти тваринний світ.

  • У приматів, в яких величина самців має значення, оцінити розміри тіла іноді можливо навіть на відстані. Так, биття самців горил у груди видало за звуком, що поширюється на кілометр, наскільки вони великі.