Пташенята колібрі прикинулися отруйними гусеницями

Пташенята колібрі одразу після народження прикинулися отруйними гусеницями, щоб захиститися від хижаків. Вони не лише вилуплюються одразу з пір’ям, що нагадує волосинки на тілі гусениць, але й поводяться схоже на гусениць. Дослідники вважають, що це допомагає пташенятам уникати хижаків, адже гнізда колібрі будують на відкритих ділянках. Дослідження опублікували в журналі Ecology.

Пташеня колібрі на руці дослідника. Пір'я на спині нагадує волосинки на тілі гусениць. Falk et al. / Ecology, 2025

Пташеня колібрі на руці дослідника. Пір'я на спині нагадує волосинки на тілі гусениць. Falk et al. / Ecology, 2025

Наскільки ефективним є такий камуфляж?

Спостерігаючи за гніздами колібрі-якобіна синьоголового (Florisuga mellivora), науковці помітили в пташенят цього виду приклад бейтсівської мімікрії — коли нешкідливий вид прикидається небезпечним. Коли пташеня цього виду зіткнулося з загрозою від хижої оси, воно підвелося й почало рухати головою вперед-назад.

Пташеня колібрі в гнізді (А) у порівнянні з місцевими отруйними гусеницями. Falk et al. / Ecology, 2025

Пташеня колібрі в гнізді (А) у порівнянні з місцевими отруйними гусеницями. Falk et al. / Ecology, 2025

Так роблять отруйні гусениці деяких місцевих метеликів, щоб попередити хижаків про небезпеку зі свого боку. Оскільки цей вид колібрі в’є гнізда на великих пласких листках дерев, а не під листям чи в печерах, то так пташенята можуть захищатися від хижаків.

  • А от самі метелики можуть прикидатися сухим листям, причому навіть після смерті вони не втрачають здатності це робити. Науковці вважають, що за цим стоїть структура їхніх крил.