Протиракові ліки поновили вироблення інсуліну у клітинах пацієнтів з діабетом

Вже схвалений у США протираковий препарат показав потенціал відновлювати вироблення інсуліну клітинами підшлункової залози у пацієнтів із діабетом 1 типу. Ліки сприяють перетворенню клітин протоки підшлункової залози на бета-клітини, які виробляють інсулін. Дослідження, яке наразі проведене лише на клітинах, опубліковане у журналі Nature.

Бета-клітини. Melton laboratory / Harvard University

Бета-клітини. Melton laboratory / Harvard University

Чому звернули увагу на протираковий препарат?

Головною причиною того, що пацієнти з діабетом 1 типу мають порушену регуляцію рівня глюкози у крові, є знищення їхніх бета-клітин власною імунною системою. Оскільки саме бета-клітини виробляють інсулін, який знижує рівень глюкози у крові, такі хворі протягом всього життя залежать від введення інсуліну зовні. Хоч сучасними підходами вдається суттєво подовжити життя пацієнтів і взяти під контроль рівень цукру в крові, але вони не позбавляють кореня проблеми, а лише борються з його наслідками. Тобто у процесі підтримувальної терапії бета-клітини часто продовжують руйнуватися і більше не відновлюються.

Однак нещодавно вчені описали випадок часткового відновлення бета-клітин одного пацієнта під впливом препаратів з групи інгібіторів EZH2, що схвалений американським регулятором для лікування рідкісного типу раку. Щоб перевірити, наскільки підхід універсальний, науковці Університету Монаша з колегами перевірили його з клітинами і від інших пацієнтів.

Як протираковий препарат подіяв на клітини?

Результати показали, що як і в попередніх дослідженнях, інгібітори EZH2 впливають на клітини-попередники у протоках підшлункової залози. Усього за 48 годин стимуляції клітини від донорів почали експресувати гени, подібно до бета-клітин. Це стосувалося як клітин 7-річного донора, у якого діабет був усього місяць, так і 62- річного донора, що жив із діабетом уже 33 роки. Але експресією генів перетворення не обмежилося. Нові клітини реагували на збільшення у середовищі рівня глюкози активним виробленням інсуліну, що свідчить про їхню функціональну відповідність бета-клітинам.

Тож дослідження підтвердило, що дія інгібіторів EZH2 при діабеті 1 типу не була унікальною у пацієнта, про якого писали дослідники раніше. У такому разі можливо, що препарати зможуть стати ліками нового типу проти діабету, який усуває причину, а не наслідки хвороби. Цьому може посприяти і те, що ліки вже схвалені, а тому значною мірою досліджені. Утім, спочатку науковці мають провести додаткові тестування.

Інші потенційні шляхи побороти діабет 1 типу

🩸 Як і з багатьма іншими хронічними хворобами, діабет 1 типу часто виявляють на пізніх стадіях. Щоб уникнути цього, вчені розробили тест, який видасть діабет у дітей за пів року до його розвитку

💊 У США минулого року схвалили препарат, який відтерміновує діабет 1 типу у дітей і дорослих

🧬 Спинити хворобу може генетична модифікація імунних клітин, яка не дозволить знищувати бета-клітини

🦠 Відновити втрачені бета-клітини та вироблення власного інсуліну може імплантація стовбурових клітин підшлункової залози