Наявні ліки поновили вироблення інсуліну в підшлунковій залозі при діабеті першого типу

Австралійські науковці описали потенційний спосіб відновлення кількості клітин, що продукують інсулін, при діабеті першого типу. Експерименти із тканинами підшлункової залози від донора з діабетом першого типу свідчать, що оброблення стовбурових клітин-попередників підшлункової залози препаратом, що вже схвалений до використання на людях при ракові, призводить до утворення клітин, які виробляють інсулін. Результати опубліковані в журналі Signal Transduction and Targeted Therapy.

Nataliya Vaitkevich / Pexels

Nataliya Vaitkevich / Pexels

У чому полягає проблема з діабетом першого типу?

При цукровому діабеті першого типу, який зазвичай проявляється ще в дитячому віці, у підшлунковій залозі відмирають β-клітини, які продукують гормон інсулін. При нестачі цього гормону в організмі більше не може ефективно знижуватися рівень глюкози у крові, що порушує нормальну роботу інших органів та систем. Для таких пацієнтів критично важливим є надходження інсуліну зовні, що частіше відбувається у вигляді підшкірних ін'єкцій. Але зараз вчені також вдосконалюють інсулінові помпи та штучні підшлункові залози, які самостійно вводять потрібну дозу гормону в організм, а також розвивають трансплантацію дефіцитних клітин підшлункової чи перешкоджають їх руйнуванню генетичною модифікацією. А нове дослідження під керівництвом вчених Університету Монаша зосередилося на регенерації власних β-клітин у пацієнтів із діабетом першого типу.

Як хочуть відновлювати кількість клітин підшлункової залози?

Щоб з'ясувати, як відновити вироблення інсуліну, науковці дослідили клітини підшлункової залози, які добули посмертно від 13-дівчинки з діабетом першого типу та двох донорів без діабету. Беручи за основу результати попередніх досліджень, вони вирішили перевірити, чи вдасться запустити утворення β-клітин у клітинах-попередниках підшлункової залози. Вони хотіли заблокувати фермент, який пригнічує ключовий механізм для диференціації клітин-попередників у β-клітини. Для цього вчені використали препарат GSK126, що початково розроблений і схвалений Управлінням з продовольства і медикаментів США для лікування раку.

Чи допомогли ліки з клітинами підшлункової?

Оброблені препаратом клітини підшлункової залози почали експресувати ген, що кодує інсулін. Причому як клітини донорів без діабету, так і отримані від хворої на діабет дівчинки. Ці результати вказують, що можливо відновити продукцію інсуліну в підшлунковій залозі навіть при тривалому патологічному процесові, який відбувається в органі при діабеті першого типу.

Якщо ефективність та безпечність цього підходу з відновлення кількості інсулінпродукуючих клітин підтвердиться і в наступних дослідженнях, він матиме низку переваг перед іншими поенційними методами лікування діабету першого типу. Зокрема, на відміну від багатьох із них, досягнення терапевтичного ефекту відмічатиметься вже за кілька діб лікування, а не місяців, і він не вимагає використання ембріональних стовбурових клітин.