Боротьба з мікропластиком збереже понад 100 мільйонів тонн зерна на рік
За оцінками впливу забруднення ґрунту та води мікропластиком на врожаї, протидія такому забрудненню може вберегти від 22 до 115 мільйонів тонн зерна на рік. Це особливо важливо тому, що спричинені людською діяльністю глобальне потепління та посухи вже загрожують продовольчим культурам, а забруднення мікропластиком може погіршити цю ситуацію. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Регіони, в яких мікропластик спричиняє найбільше втрат врожаїв. Темніший колір позначає більші втрати. Zhu et al. / PNAS, 2025
Як оцінювали вплив мікропластику на сільськогосподарські культури?
Дослідникам вже було відомо, що мікропластик впливає на фотосинтез рослин — процес, за допомогою якого рослини отримують поживні речовини для росту. Тож науковці вирішили дослідити, наскільки вплив мікропластику на фотосинтез зменшуватиме продуктивність сільськогосподарських культур. Як з’ясувалося, відсутність заходів з боротьби з мікропластиком призводить до зниження ефективності фотосинтезу на 7-12 відсотків, а продуктивності сільськогосподарських культур на 4-14 відсотків.
Щорічно це загрожує сільськогосподарській промисловості втратами від 100 до 360 мільйонів тонн основних зернових культур і від 147 до 3415 мільйонів тонн вуглецю, який запасають морські організми. Водночас зменшення забруднення мікропластиком усього на 13 відсотків може запобігти майже третині втрат продуктивності фотосинтезу. Це вбереже культури пшениці, рису та кукурудзи — трьох основних зернових — у Європі, Азії та Північній Америці, де сільське господарство найбільше страждає через забруднення мікропластиком.
Як мікропластик загрожує довкіллю
🌊 Щороку у Світовому океані стає менше кисню через глобальне потепління, а поглинання планктоном мікропластику ще сильніше погіршує цю ситуацію.
🍂 А вплив забруднення ґрунтів мікропластиком екологи назвали еквівалентним впливу посух, що може загрожувати сільськогосподарським культурам у всьому світі.
🌍 Мікропластик дістався вже й стратосфери — і дослідники побоюються, що там він може зашкодити озоновому шару, який захищає живі організми Землі від ультрафіолету.