Пристрій без енергії за день зібрав склянку води з повітря над Долиною Смерті

Пристрій на основі гідрогелю за день зібрав із повітря над Долиною Смерті, розташованою в пустелі в США, 160 мілілітрів води, чого достатньо для наповнення невеликої склянки води. Цей пристрій працює без потреби в енергії, використовуючи лише здатність гідрогелю поглинати воду та сонячне тепло, якого в пустелі вдосталь. Науковці сподіваються, що такі пристрої допоможуть розв’язати проблему з водою в посушливих регіонах і місцях із сильно забрудненими водами. Дослідження опублікували в журналі Nature Water.

Фото пристрою для отримання води під час випробування в Долині Смерті. Liu et al. / Nature Water, 2025

Фото пристрою для отримання води під час випробування в Долині Смерті. Liu et al. / Nature Water, 2025

Як пристрій поглинає воду без використання енергії?

Науковці сконструювали пристрій, за формою подібний на вікно, у якому між двома скельцями розташований здатний поглинати воду гідрогель. Щоб збільшити площу поглинання води, цей гідрогель склали, як оригамі, а до нього додали солі літію для збільшення ефективності поглинання. Вночі гідрогель за відносної вологості від 21 до 88 відсотків поглинав 57-162 мілілітри води.

Удень під впливом сонячного тепла ця вода випаровувалася, а під час контакту зі склом, вкритим охолоджувальною поверхнею, конденсувалася та стікала в резервуар для неї. Завдяки такому дизайну науковцям вдалося уникнути потрапляння солей літію в отриману воду в небезпечних концентраціях. Пристрій має розміри всього пів метра у висоту та 10 сантиметрів у ширину, що дозволяє встановити декілька таких і забезпечити денну норму води для дорослої людини.

Що вдавалося добувати з повітря

⛽️ Використовуючи вуглекислий газ із повітря, пристрій американських інженерів створює до чотирьох літрів бензину за ніч.

🧈 За допомогою хімічної реакції, яку зазвичай використовують для синтезу складників нафти, хіміки перетворили вуглекислий газ повітря на масло.

🌳 А рослини, які відомі здатністю перетворювати газ з повітря на поживні речовини, у Європі виявилися більш продуктивними на вихідних — імовірно, через менше забруднення від авто й заводів.