Рослини виявилися продуктивнішими у вихідні

На більшій частині Європи рослини продуктивніші у плані фотосинтезу у вихідні дні, у порівнянні з буднями. Це через зменшення у ці дні трафіку на дорогах та людської діяльності загалом, які призводять до забруднення повітря аерозолями, які заважають фотосинтезу. Про дослідження у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences пише New Scientist.

Jon Flobrant / Unsplash

Jon Flobrant / Unsplash

Як простежили за роботою рослин?

Вчені Наукового інституту Карнегі у Каліфорнії хотіли з'ясувати, як забруднення повітря, яке зростає через частіші лісові пожежі, пил та людську діяльність, впливає на фотосинтез рослин. Для цього вони проаналізували супутникові вимірювання на території Європи кількості світла, яке випромінив зелений пігмент хлорофіл у листках рослин, що відбиває ефективність фотосинтезу. Ці дані зіставили з інформацією щодо забруднення повітря у відповідний період часу — протягом 2018-2021 років. З'ясувалося, що фотосинтез знижується у дні, коли забруднення повітря вище. Через це на 64 відсотках Європи рослини фотосинтезують сильніше на вихідних. Утім, у період суворого карантину через пандемію коронавірусу фотосинтез був однаково високим протягом усього тижня. Це через те, що карантинні обмеження призвели до вагомого зниження забруднення від транспорту та промисловості. Розрахунки також свідчать, що якщо повернутися до рівня забруднення у пік карантину, то рослини могли поглинати щороку на 41 мільйон тонн вуглекислого газу більше з атмосфери, ніж зараз.

  • Посилена здатність рослин поглинати вуглекислий газ з повітря дуже згодилася б для боротьби зі стрімкою зміною клімату, оскільки концентрація цієї сполуки в атмосфері сягнула рекордно високого значення.