У ветеранів зі США віком від 18 до 49 років ризик розвитку ускладнень цукрового діабету другого типу виявився нижчим тоді, коли вони вже не відповідали діагностичним критеріям посттравматичного стресового розладу (ПТСР), тобто не мали його симптомів. Це можна пояснити тим, що у них спостерігали менший ризик порушення циркуляції крові у дрібних судинах — одного з частих проявів діабету. Таким чином, робота психологів з ветеранами з ПТСР може допомогти запобігти появі у них серйозних ускладнень діабету. Таке дослідження опублікували в журналі JAMA Network Open.
Чому звернули увагу на зв’язок ПТСР та ускладнень діабету?
Науковці проаналізували дані десяти тисяч ветеранів США з ПТСР і цукровим діабетом другого типу, адже про зв’язок цих двох захворювань було відомо і раніше. Серед різних ускладнень діабету, у пацієнтів без симптомів ПТСР віком 18-49 років на 31 відсоток знизився ризик початку приймання інсуліну та на 61 відсоток — ризик смерті від усіх причин, порівняно з тими, у кого досі були симптоми ПТСР. Дослідникам вдалося показати, що покращення стану ПТСР може знижувати ризик ускладнень діабету у пацієнтів з обома захворюваннями, особливо в молодшому віці.
Що ще збільшує ризик появи діабету
🥩 З появою діабету також пов’язали споживання червоного та сильно обробленого м’яса, а в людей, які споживали його менше, рідше спостерігали появу цукрового діабету другого типу, серцево-судинних захворювань та колоректального раку.
🧂 Споживання менш солоної їжі також може запобігти появі діабету, а от додавання солі в готові страви — збільшити ризик появи цього захворювання аж на 11–28 відсотків. Це може бути пов’язано з бажанням їсти більше та збільшенням маси тіла.
💡 Світло на ніч також варто вимикати, адже проведення ночей при світлі, наприклад від екрана комп’ютера, збільшило ризик розвитку цукрового діабету другого типу на 67 відсотків, імовірно, через порушення циркадних ритмів.
🕯 На появу діабету можуть впливати не лише фактори способу життя, але й переживання травматичних подій у дитинстві. Так, у тих людей, яких зачали під час піку Голодомору, ризик появи діабету був вдвічі вищим, ніж у зачатих пізніше чи раніше трагедії.