Повторювані струси мозку потовщили череп лабораторних пацюків

Австралійські вчені з'ясували у дослідах на пацюках, що навіть легкі, але повторювані черепно-мозкові травми призводять до потовщення кісткової тканини черепа. Водночас не зрозуміло, чи робить ця структурна перебудова череп сильнішим і чи відіграє захисну роль. Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.

Рентген черепа пацюка. IMAGO

Рентген черепа пацюка. IMAGO

Яке значення має реакція кістки на струс мозку?

Черепно-мозкова травма, навіть якщо легкого ступеня, впливає на роботу мозку. Ми нещодавно описували дослідження, у якому автори дійшли висновку, що наслідки струсу мозку у вигляді неврологічних та ментальних розладів можуть проявлятися ще й через вісім років після події. Особливо, якщо таких епізодів травмування було декілька. І хоча вплив струсу мозку на його функціонування привертає багато уваги, питання про вплив на кісткову тканину часто оминається увагою. Між тим, це знання допомогло б з'ясувати і врахувати при лікуванні, як реагують на пошкодження мозкові оболони, кровоносні судини, лімфатична система й паренхіма мозку.

У новому дослідженні вчені Університету Монаша з австралійськими колегами припустили, що при множинних, хоч і легких, струсах мозку кісткова тканина черепа перебудовуватиметься у відповідь на часті пошкодження, як це їй властиво в інших кістках.

Кого піддали струсу мозку?

Усього 37 дорослим пацюкам спричинили легку черепно-мозкову травму, піддавши їх різній кількості епізодів травмування — від одного до трьох із 24-годинними інтервалами. Для цього тваринам під анестезією опускали на голову з висоти одного метра 250-грамовий вантаж, а пацюкам давали змогу вільно падати на м'який матрац. Протягом десяти тижнів після цього науковці досліджували черепи пацюків, щоб з'ясувати, які зміни спричинили легкі черепно-мозкові травми.

Що стало з черепом пацюків?

Вже через два тижні у тварин, яких піддали двом або трьом струсам мозку, спостерігали збільшення об'єму кістки черепної коробки у місці ураження, спричинене її потовщенням. На десятий тиждень ефект виявився ще сильнішим у тварин, що зазнали хоча б двох черепно-мозкових травм. Водночас об'єм порожнин із кістковим мозком у них виявився помітно меншим, ніж у контрольних тварин.

Вчені цього разу не вимірювали, чи є така потовщена внаслідок легких травм кістка також сильнішою. У такому разі вона могла б відігравати більшу захисну роль й зменшувати ризик пошкодження черепа під час сильнішого удару. Але це питання потребує додаткових досліджень.

Винаходи, які можуть допомогти з діагностуванням струсу мозку

🩹 Пластир, який визначить імовірну травму за рухами голови

💧 Аналіз слини, який виявляє мікроРНК з черпно-мозкових нервів