Посилене вироблення інсуліну допомогло кажанам без шкоди їсти багато вуглеводів

Можливість фруктоїдних кажанів без шкоди здоров'ю живитися багатими на вуглеводи плодами пояснили збільшеною кількістю клітин підшлункової, які виробляють інсулін. Окрім цього, пристосування до високовуглеводної дієти відмітили і в роботі нирок, які посилено працюють на стримання в організмі солей, що надходять з фруктів в обмеженій кількості. Дослідження про кажанів опублікували у журналі Nature Communications.

Artibeus jamaicensis. Alex Borisenko / Biodiversity Institute of Ontario / Wikimedia Commons

Artibeus jamaicensis. Alex Borisenko / Biodiversity Institute of Ontario / Wikimedia Commons

Що особливого у раціоні кажанів?

Хоч здебільшого кажани є хижаками, але частина з них вирізняється вегетаріанською дієтою зі значним переважанням фруктів і соків. Представники деяких видів близько 20 годин на добу відпочивають, а протягом чотирьох годин активності можуть з'їдати фруктів сумарно на вдвічі більшу вагу за самих тварин. Через це вони споживають надзвичайно велику кількість вуглеводів відносно ваги, але при цьому не страждають від метаболічних порушень, як-от цукрового діабету, як це сталося б із людьми на такій дієті.

Дослідники Каліфорнійського університету в Сан-Франциско з колегами захотіли з'ясувати, у чому пристосування фруктоїдних кажанів і чи могло б воно допомогти людям протистояти цукровому діабету, на який страждає дедалі більше людей в усьому світі. Для цього вчені порівняли експресію генів у ямайського листконоса (Artibeus jamaicensis), чий раціон переважно складається з фруктів і нектару, та бурих пергачів (Eptesicus fuscus), що живляться лише комахами.

Як кажани їдять багато солодкого?

Дослідження показало, що ключові зміни, які уможливили вуглеводну дієту, відбулися у фруктоїдних кажанів у підшлунковій залозі та нирках. Зокрема, у підшлунковій цих тварин виявилося більше клітин, які реагують на збільшення рівня глюкози у крові виробленням цукрознижувального гормону інсуліну. Також виявилося більше клітин, які продукують глюкагон — ще один гормон, який забезпечує регуляцію рівня глюкози крові. Нирки, зі свого боку, у фруктоїдних кажанів мають більше клітин, які забезпечують захоплення із водянистої їжі нечисленних солей, які є критично важливими для організму електролітами. Натомість у комахоїдних пергачів виявили більше клітин, які сприяють розщепленню білків та зберіганню води.

Але науковці також відмітили, що біологія фруктоїдних кажанів багато в чому була подібна до біології людей із цукровим діабетом, за винятком того, що зміни у тварин не мали негативного впливу на здоров'я. За цим стоїть підлаштована під раціон робота регуляторних ділянок ДНК — послідовностей геному, які регулюють експресію генів. І науковці вважають, що завдяки цій особливості фруктоїдні кажани можуть бути хорошою моделлю для вивчення цукрового діабету, зокрема щоб з'ясувати, чи можна зімітувати захисне пристосування до вуглеводної дієти у людей.

Харчові особливості інших рукокрилих

🤢 Кажани-вампіри, хоч і живляться кров'ю тварин, але з'ясувалося, що мають рецептори гіркого смаку. У крові зазвичай немає гірких сполук, тож невідомо, для чого кажанам ця чутливість

🧛 Між тим, вампіри мають і соціальні звички у харчуванні, як-от збиратися разом із сім'єю і друзями разом вечеряти на здобичі

🐛 А австралійський кажан, що вважається комахоїдним, виявився не проти іноді їсти інших кажанів