Понаднормову роботу пов’язали зі змінами об’єму мозку
Понаднормову роботу пов’язали зі змінами об’єму ділянок мозку, відповідальних за обробку емоцій, пам’ять, увагу та планування. Загалом такі зміни знайшли у 17 ділянках мозку медичних працівників, які працювали понад 52 години на тиждень. Зміни у мозку можуть бути підґрунтям того, як перепрацювання впливає на психічний стан людини. Дослідження опублікували в журналі Occupational & Environmental Medicine.
Як досліджували вплив понаднормової роботи на мозок?
Дослідження проводили на 110 медичних працівниках з Південної Кореї, де понаднормова робота дуже розповсюджена та її навіть заохочують. З цих учасників 32 працювали понад 52 години на тиждень або понад 10 годин кожного робочого дня, тоді як решта працювали до 52 годин, які є встановленою законом верхньою межею тривалості робочого тижня. У цих людей проводили магнітно-резонансну томографію головного мозку та вимірювання об’єму окремих його ділянок.
Як виявилося, 17 ділянок мозку відрізнялися за об’ємом у тих, хто працював більше за встановлені законом години, зокрема середня лобна звивина, верхня скронева звивина й острівцева кора. Зокрема, науковці виявили в таких людей збільшення на майже 20 відсотків об’єму середньої лобної звивини у лівій півкулі. Ця ділянка мозку відповідальна за так звані виконавчі функції, тобто здатність контролювати свої емоції та дії заради якоїсь мети. Також зміни об’єму помітили у відповідальних за обробку мовлення та відчуття болю ділянках мозку.
Науковці пов’язують зміни об’єму ділянок мозку з пристосуванням до переживання хронічного стресу на роботі. Утім через те, що дослідники не проводили експеримент, а лише виміряли об’єм мозку в тих, хто вже перепрацьовував, механізми цього пристосування поки невідомі. Крім того, дослідники не виключають, що фактори поза роботою вплинули на об’єм ділянок мозку в таких людей.
Як робота впливає на здоров’я та самопочуття
☺️ Зменшення тривалості не лише робочого дня, але й усього тижня до чотирьох днів покращило добробут і продуктивність німців у компаніях, які ввели такий режим роботи задля експерименту.
🤳 Часом залишатися зосередженими на роботі може не допомогти навіть відкладання телефона вбік. Ті, хто це робив, загалом не проводили більше часу за робочими завданнями.
💔 Водночас психологічний і соціальний стрес на роботі збільшив ризик фібриляції передсердь, яка може призвести до порушення кровообігу та навіть серцевого нападу.