Скорочення робочого тижня до чотирьох днів покращило добробут працівників і їхню продуктивність, показало дослідження в Німеччині. Хоча це і не збільшило прибуток компаній, більшість з них зголосилася продовжити практику чотириденного робочого тижня навіть після завершення експерименту. Результати дослідження представив Вестфальський університет імені Вільгельма.
Що саме вдалося покращити за допомогою скорочення тривалості робочого тижня?
До проєкту, який впровадили на початку цього року, долучилися 45 компаній різних масштабів та сфер. Деякі з них впровадили чотириденний робочий тиждень для всіх працівників, тоді як решта — тільки для окремих команд чи департаментів. Ефективність такого підходу науковці оцінювали за опитуваннями працівників, зразками їхнього волосся і даними з фітнес-трекерів.
Введення чотириденного тижня зменшувало кількість стресу на роботі на 89 хвилин на тиждень, підвищуючи задоволеність життям серед працівників. Воно мало вплив і на фізичне здоров’я — учасники проєкту стали більше рухатися та на 38 хвилин на тиждень більше спати. Для збереження продуктивності працівники намагалися менше відволікатися, оптимізували проведення робочих зустрічей та впроваджували нові технології для покращення результатів роботи.
Це дослідження показує, що зменшення тривалості робочого тижня може значно покращити стан працівників, не шкодячи їхній продуктивності.
- Зниження стресу на роботі може посприяти здоров’ю працівників, адже виявилося, що його наявність збільшує ризик появи небезпечних серцево-судинних захворювань.