Погане ментальне здоров'я посприяло старінню більше за куріння

Китайські та американські науковці з'ясували, що психологічне благополуччя людини має значний вплив на темпи старіння, який може перевищувати навіть вплив куріння. Так, погане ментальне здоров'я, яке проявляється, серед іншого, пригніченістю, відчуттям самотності й тривожності, може збільшувати біологічний вік на 1,65 року, йдеться у статті журналу Aging.

Pixabay / Pexels

Pixabay / Pexels

Як емоційний стан може впливати на вік?

Двоє дорослих людей, народжених в один день того ж року, будуть однолітками, згідно з хронологічним віком, але це ще не означає, що вони однаково постаріли з того часу, тобто, що мають однаковий біологічний вік. Процес старіння відбувається у кожної людини своїми темпами, на що впливає величезна кількість факторів, включно з генетичними, способом життя й чинниками навколишнього середовища. І вчені активно працюють над тим, щоб створити якомога точніший інструмент визначення біологічного віку людини, часто за допомогою алгоритмів штучного інтелекту. Це дало б змогу вчасно вжити коригувальних заходів тим, чиє старіння відбувається надто швидкими темпами.

Дослідники біотехнологічної компанії Deep Longevity, Китайського університету Гонконгу та Стенфордського університету помітили, що дотепер при розраховуванні темпів старіння недостатню увагу приділяли психологічній складовій. Між тим, погане ментальне здоров'я вже пов'язували з прискореним старінням.

Яких результатів досягли?

Вчені натренували алгоритм визначати вік людини на основі даних про 4 846 старших за 45 років людей, а потім перевірили на вибірці з 7 068 учасників. Дані охоплювали показники 16 біомаркерів крові, індексу маси тіла, кров'яного тиску та способу життя, серед іншого, а також психологічного благополуччя, яке включало відчуття щастя, самотності, неспокійного сну, наявність депресії, тривожності тощо.

Результати свідчать, що темпи старіння вищі у людей, що мають проблеми з серцем, печінкою або легенями. Ці стани додають до їхнього віку приблизно 1,5 року. Куріння збільшувало вік ще на 1,25 року. Утім, психологічна складова виявилася більш значущою. Найнижчі показники ментального благополуччя пов'язали з додатковими 1,65 року. Тож дослідники вважають, що психологічні аспекти не можна виключати з досліджень старіння через великий вплив, що вони мають на біологічний вік.

Раніше ми вже писали про вплив хронічного стресу на старіння, а також про те, що передчасно народжені чоловіки ризикують старіти швидше за інших. А ще, у нас є матеріал, із якого ви зможете більше дізнатися про біологічний вік і як його сповільнити.