Початок третього сезону на ВАК, кольорове пір'я на птерозаврах і новий вид вибухової активності на зірках

Астрономи вперше побачили вибухи мікронових, нанокапсули для лікування раку подолали гематоенцефалічний бар'єр у мозку мишей, а вовки посприяли викоріненню генетичних хвороб серед лосів — вполювали хворих на остеоартрит оленів. Різнокольорове пір'я птерозаврів, менш товариські через підгодівлю дельфіни і початок роботи Великого адронного колайдера — у нашому дайджесті.

Нанокапсули поцілили у пухлину в мозку мишей і подовжили їм життя

Одним зі способів лікування раку є використання системи редагування генів CRISPR/Cas9 вірусними векторами. Вони мають потрапити у кровотік, точно досягти злоякісного утворення та змінити генетичний матеріал клітини так, щоб її знищити. І безпечну доставку такого лікування навіть крізь гематоенцефалічний бар'єр, що вберігає мозок від потрапляння з крові сторонніх речовин, вдалося забезпечити мишам, хворим на гліобластому.

Розміром всього у 30 нанометрів біорозкладні капсули навантажили лікарським засобом, який вивільняється при досягненні пухлини. Через внутрішньовенну ін'єкцію їм вдалося потрапити до пухлини і пригнітити її ріст. Лікування не спричинило серйозних побічних ефектів, а миші прожили 68 днів. У майбутньому вчені планують покращити нанокапсули і дати їм ефективнішу систему, яка зможе повністю знищити пухлину.

На скам'янілому черепі птерозавра знайшли різнокольорове пір'я

Вчені довели різнокольоровість голови птерозавра з масивним гребенем на голові, схожим на вітрило Tupandactylus imperator. Він жив 113 мільйонів років тому і зберігся на п'яти вапнякових плитах нижньокрейдової формації Крато в Бразилії. Там і знайшли щонайменше два види пір'я, що належали потилиці динозавра, та клітинні структури, що містять кольорові пігменти, а саме — чорні, темно- і світло-коричневі. Точно пояснити, навіщо динозаврам така кольоровість складно, однак вчені припускають, що це міг бути або камуфляж, або спосіб приваблення партнерів.

Художня реконструкція Tupandactylus imperator. Зображення Bob Nicholls

Художня реконструкція Tupandactylus imperator. Зображення Bob Nicholls

Три білих карлики вибухнули мікроновими і це вперше підтвердили спостереження

Наднова і нова є звичними термінами з астрономії, які вказують на вибуховий процес у зорях. Наднові характеризуються колапсом ядра наприкінці життя дуже масивних зірок, а нові — вибухами на поверхні білих карликів, які хоч і не мають термоядерних реакцій, але можуть спалахувати спаленим воднем, який взяли від зірки-компаньйона. І хоча нові дуже часто трапляються астрономам у спостереженнях, особливості деяких все ж відрізнялися, а зокрема у подвійній системі з білим карликом TV Голуба.

І врешті і у TV Голуба, і у ще двох таких подвійних систем, які містять білих карликів, вдалося підтвердити існування іншого типу вибухових подій — спалахи мікронових. Вони у мільйон разів менш потужніші за нові та спалахують не по всій площі зірки, а локально. Наприклад, на магнітних полюсах, куди захоплену від зірки-компаньйона речовину перенесе магнітне поле білого карлика.

Великий адронний колайдер готовий до третього сезону роботи

22 квітня, в обід за київським часом, на найбільшому у світі прискорювачі елементарних частинок пустили промінь частинок, що ознаменувало початок нового етапу роботи. Три роки з перервою на коронавірус ВАК модернізували, а тепер він готовий до наступних трьох-чотирьох років досліджень на нових потужностях — «використовувати весь свій фізичний потенціал». Діючі експерименти отримають ще більше зіткнень частинок для дослідження, а також на ВАК прийдуть і два нові — FASER і [email protected], які шукатимуть фізику за межами Стандартної моделі.

CERN

CERN

Австралійські афаліни поїли риби від туристів та припинили товаришувати один з одним

Згідно з дослідженнями, всього 38 відсотків дитинчат самок дельфінів, яких активно підгодовують туристи, доживають до трирічного віку, тоді як у решти самок — 77 відсотків. І морські біологи з'ясували, що причиною може бути втручання людей у звичайні соціальні взаємодії дельфінів. І афаліни дійсно більше віддали перевагу випрошуванню їжі, ніж взаємодії з родичами, а внутрішні групи легше й частіше розпадалися, що вказує на слабкі зв'язки між особинами.

Так само відбулося і з дитинчатами, матері яких приймали їжу від людей. Вони витрачали на соціалізацію у середньому лише одну годину на день, тоді як дитинчата самок, що лише самостійно живляться, — майже три години на добу. І на думку вчених, цим можна пояснити такий високий рівень смертності серед дитинчат.

GIPHY

GIPHY

Вовки віддали перевагу полювати на старих та хворих на остеоартрит лосів

Аналіз вбивства лосів вовками за більш ніж тридцятирічний період показав, що вовки дійсно схильні до полювання на слабких і старих тварин. Це підтверджує з дитинства відоме твердження, що вовки — санітари лісу. А автори дослідження не виключають, що окрім вибіркового полювання на хворих на остеоартрит лосів, що є зумовленим генетично, вовки можуть контролювати й інші хронічні захворювання у популяціях здобичі, що може допомагати очищати їх від генетичних хвороб.

Штучний інтелект допоміг покерувати біонічною рукою

Троє добровольців порухали пальцями і кистю своїх біонічних рук силою думки завдяки штучному інтелекту. ШІ навчили розпізнавати нервові сигнали в ампутованій руці, зіставляти їх із відповідними жестами та запускати їх відтворення біонічною рукою, а власники протезів навчилися таким чином з точністю до 99 відсотків керувати ними подумки. Автори вважають, що запропоновану ними технологію можна вдосконалити, щоб повернути людям із ампутованою рукою не лише колишню моторику, а й можливість відчувати дотики, вібрацію та температуру.

Diu Khue Luu / IEEE Spectrum

Diu Khue Luu / IEEE Spectrum


У дайджесті ми коротко переказуємо найцікавіші новини, які видалися за тиждень на нашому сайті. А це — наука ще більш коротко:

Шкіра «вікінгів» на трьох середньовічних англійських церквах належала тваринам

Інженери записали передсмертну гру бактерій на графенових барабанах

Визнаного вимерлим гастерантуса вимерлого знайшли процвітаючим у Еквадорі


Цей дайджест, як і всі матеріали, створений за підтримки наших читачів та патронів!

Цей дайджест, як і всі матеріали, створений за підтримки наших читачів та патронів!
Привіт, Марку!