Поблизу надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху знайшли подвійну зірку

Астрономи вперше за допомогою телескопа VLT виявили дві зірки, що обертаються одна навколо одної в безпосередній близькості до надмасивної чорної діри Стрілець A*, розташованої в центрі Чумацького Шляху. Як з’ясувалося, подвійна зірка існує лише 2,7 мільйона років і, за прогнозами, за мільйон років під дією гравітації чорної діри зірки зіллються в одну. Це відкриття є важливим кроком у вивченні динаміки зіркових систем в умовах сильного гравітаційного впливу. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

а-б Зображення подвійної системи D9 і ближчого до Землі джерела випромінювання D23, зроблені за допомогою інструмента ERIS. Peißker et al. / Nature Communications, 2024

а-б Зображення подвійної системи D9 і ближчого до Землі джерела випромінювання D23, зроблені за допомогою інструмента ERIS. Peißker et al. / Nature Communications, 2024

Що дізналися про подвійну систему?

Гравітаційне поле чорної діри Стрілець A* в центрі нашої галактики настільки потужне, що здатне руйнувати наближені до неї зірки. Попри це, спостереження за допомогою телескопа VLT дозволили виявити пару зірок D9, які знаходяться в балансі між взаємною гравітаційною взаємодією та впливом чорної діри. Одна з відкритих зірок майже втричі масивніша за Сонце, тоді як інша лише на 73 відсотки перевищує його масу. Їхні орбіти стабільні, і вони здійснюють повний оберт одна навколо одної за 372 дні.

Важливим фактором їхньої стабільності є оптимальна відстань: якби зірки були розташовані ближче, вони могли б злитися в одну через гравітаційний вплив чорної діри, а за більшої відстані їхня взаємодія була б недостатньою для збереження орбіт. Науковці вважають, що результати спостережень дають підстави припустити існування у центрі Чумацького Шляху ще не виявлених планет, адже планетарні системи часто формуються навколо молодих зірок, таких як виявлені телескопом VLT. Це відкриття також підтверджує теоретичну можливість існування подвійних зіркових систем навіть у таких екстремальних умовах, як біля надмасивних чорних дір. Дослідження таких систем дає змогу краще зрозуміти процеси формування зірок, їх еволюцію та взаємодію в гравітаційно насичених регіонах галактик.

Якими бувають подвійні системи

🌟 Перший виявлений астрономами коричневий карлик виявився подвійною системою з двох зірок на відстані шість мільйонів кілометрів одне від одного.

🦋 Подвійну систему зір, яку розгледів «Джеймс Вебб», астрономи за її надзвичайну яскравість, підсилену подвійним лінзуванням, назвали Монтрою з фільмів про Ґодзіллу.

💍 А у подвійній системі зірок Вольфа — Райє WR 140 телескоп «Джеймс Вебб» розгледів аж 17 пилових кілець, хоча з Землі було видно лише два.